banner15

Nükleer İsrail...

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ''ülkesinin nükleer silah sahibi olduğunu ya da sahip olma heveslisi olduğunu'' üstü örtülü olarak kabul etti.

Nükleer İsrail...

Ehud Olmert, bir Alman televizyonuyla yaptığı mülakatta, İran'ı ima ederek, terörsüz bir ortamda yaşamak istediklerini ve asla hiçbir ülkeyi yoketmekle tehdit etmediklerini söyledi.  

İran'ın, açık ve alenen İsrail'i haritadan silmekle tehdit ettiğini savunan Olmert, İran'ın nükleer silaha sahip olma isteğiyle ilgili olarak da, ''Bunun (İran'ın nükleer silaha sahip olması isteği) ABD, Fransa, İsrail ve Rusya gibi nükleer silaha sahip olma isteğindeki ülkelerin tehditiyle aynı düzeyde bir tehdit olduğunu söyleyebilir misiniz?'' diye konuştu.

Olmert'in sözcüsü Miri Esien, Başbakanın sözlerinden İsrail'in nükleer silaha sahip olduğu ya da sahip olma hevesinde olduğu anlamı çıkmaması gerektiğini ileri sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev de, Olmert'in, İran'dan farklı olarak bu 4 ülkeyi demokratik ülkeler sınıfında değerlendirdiğini, onların nükleer kapasiteleri ya da isteklerine atıfta bulunmadığını öne sürdü.

Özellikle Arap ülkelerinin yüzlerce nükleer bombası olduğunu söylediği İsrail, nükleer silahı olduğunu ne doğruluyor ne de yalanlıyor.

ABD'nin yeni savunma bakanı Robert Gates de geçen hafta senatodaki toplantıda, İran'ın, doğusundaki Pakistan, kuzeyindeki Rusya ve batısındaki İsrail gibi nükleer silaha sahip güçlerle çevrili olması yüzünden nükleer silaha sahip olmak istediğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48