banner39

Nükleer konferansının asıl zanlısı İsrail

Yarın sona erecek konferansın sonuç bildirisi taslağında İran!ın değil İsrail'in adı geçiyor

Arşiv 27.05.2010, 07:44 27.05.2010, 16:31
Nükleer konferansının asıl zanlısı İsrail


BM’de bir aydır süren Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) gözden geçirme konferansı İran lehine, İsrail aleyhine sonuçlanma işaretleri veriyor.

189 imzacı ülkenin katıldığı konferansın Filipinli başkanı Libran Cabactulan, 29 sayfalık sonuç bildirisi taslağını hazırladı. Taslakta NPT’ye taraf olan ama Batı tarafından nükleer silah geliştirme peşinde olduğu iddiasıyla yeni yaptırımlarla cezalandırılmaya kalkışılan İran’ın adı geçmiyor. İsrail, Hindistan ve Pakistan ile Bush yönetimine misilleme olarak NPT’den çekilmiş Kuzey Kore ise anılıyor.

Taslakta İsrail, Hindistan, Pakistan’a NPT’yi imzalamaları ve nükleer tesislerini denetime açmaları çağrısı yapılıyor. Taraf ülkelerin NPT’ye uymama kaygılarının yer alması ise İran’a gönderme olarak yorumlandı. Adlarının anılması halinde veto tehdidi savuran İran heyetinin “Bizi anarsanız, NPT’nin birinci maddesinin ihlalini de anmalısınız” dediği aktarıldı.

NPT’nin birinci maddesi ‘nükleer silahlı devletleri’ diğer ülkelere teknoloji transfer etmemekle yükümlü kılıyor. İranlılar bunun ciddi ihlaliyle Batı’nın İsrail’e desteğine işaret ediyor.

Yarın sona erecek konferansta taslakta öncelikle Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması için 2012’de konferans düzenlenmesi maddesinde görüşbirliği sağlanması gerek. Aksi halde sonuç bildirisi çıkmayacak ve konferans başarısız olacak.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?