banner39

Nükleer tesislere saldırı belgeseli

İsrail, İran'ın nükleer tesislerine Amerikan saldırısı ihtimali gündemdeyken, 1981'de Irak'ın nükleer tesislerine düzenlediği hava saldırısını anlatan bir belgesel yayınladı.

Arşiv 19.04.2007, 14:05 19.04.2007, 14:35
Nükleer tesislere saldırı belgeseli

 

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

 

İsrail televizyonu, İsrail uçaklarının 7 Haziran 1981’de Irak’ın nükleer tesislerine gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili görüntüleri içeren bir belgesel yayınladı.

 

Dün akşam ilk defa yayınlanan 1.5 saatlik belgeselde, İsrail ordu istihbaratının Bağdat’a 17 kilometre uzaklıktaki “Temmuz” nükleer tesislerine saldırı öncesi yaptığı hazırlıklar ve saldırının evreleri anlatılıyor.

 

Belgeselde, Amerikan yapımı sekiz F-16 uçağının saldırıyı gerçekleştirdiği ve bu uçakların İran Şahı’na teslim edilmek üzere yapıldığı fakat İran’daki devrim nedeniyle uçakların İsrail’e teslim edildiği bildirildi.

 

Belgeselde ayrıca, uçakları kullanan pilotların Kıbrıs ve Kızıl Deniz üzerinde uzun süre alçaktan uçuş eğitimi aldıkları, saldırıyla ilgili hazırlıkları toplam 230 kişiden oluşan bir ekibin büyük bir gizlilik içerisinde yürüttüğü, dönemin genelkurmay başkanı General Rafael Eitan’ın başbakan Menahem Begin’den saldırının bir an önce yapılması için emir vermesini istediği bilgisine yer veriliyor.

 

Irak’ın nükleer tesislerine düzenlenen saldırıya katılan İsrailli pilotların en genci İlan Ramon, uzaya giden ilk İsrailli astronot olmuş ve Şubat 2003’te uzay dönüşü infilak eden Columbia Uzay Mekiği’nde hayatını kaybetmişti.

 

Saldırıya katılan pilotların anlatımlarına da yer verilen belgeselde, İsrail Genelkurmay Başkanı’nın pilotlara, “Esir düşerseniz bildiğiniz her şeyi söyleyin. Siz çok şey bildiğinizi sanıyorsunuz fakat aslında hiçbir şey bilmiyorsunuz” dediği belirtiliyor.

 

Belgeselde ayrıca, saldırı günü uçakların İsrail’in Elat Havaalanı’ndan havalandığı, Kızıldeniz ve Suudi Arabistan çölünü geçerek Irak hava sahasına girdiği kaydediliyor.

 

Saldırı sırasında pilotlardan birinin, “Bazı bedeviler görüyorum, bize bakıyorlar. Fakat görünüşe göre bir şey anlamıyorlar” dediği, bir diğerinin, “Suudi Arabistan-Irak karayolunu geçiyorum. Solda iki kamyon görüyorum. Bir askeri kışla görüyorum. Kutsal nehir Fırat’ı görüyorum” dediği, üçüncü bir pilotun ise “Evet, Mig uçaklarını göremiyorum... İşte nükleer tesisin duvarları. Bombayı attım” dediği görülüyor.

 

900 kg ağırlığındaki ilk bombadan 50 saniye sonra sekizinci uçağı kullanan İlan Ramon’un da bombaları nükleer tesisin üzerine bıraktığı ve “Alevleri ve yükselen dumanları görüyorum. Nükleer tesis yıkılıyor” dediği belirtiliyor.

 

İsrail Başbakanı Menahem Begin, Irak’ın nükleer tesislerine, bu tesislerde atom bombası yapılmak üzere olduğu için hava saldırısı düzenlediklerini söylemişti.

 

İran’ın nükleer tesislerine bir Amerikan veya İsrail saldırısı ihtimalinin konuşulduğu günlerde İsrail televizyonunun böyle bir belgesel yayınlaması dikkat çekti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?