banner39

Nükleer uzlaşma için takvim belirlendi

İran’ın nükleer faaliyetleri yüzünden Batı ile Tahran arasında devam eden anlaşmazlığın gidirilmesi için takvim üzerinde anlaştı.

Arşiv 22.08.2007, 12:43 22.08.2007, 12:43
Nükleer uzlaşma için takvim belirlendi


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile İran arasında yapılan görüşmelerde taraflar, Tahran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili şüphelerin giderilmesine yardımcı olacak bir plan üzerinde anlaştı. Ancak, üzerinde anlaşmaya varılan konular hakkında taraflar ayrıntılı açıklama yapmadı.

Başkent Tahran'daki görüşmelerin üçüncü turunun sonunda taraflar yaptıkları açıklamada, İran'ın nükleer programıyla ilgili önemli sorulara yanıt bulunması için bir takvim belirlendiğini kaydetti.

UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerin “iyi ve yapıcı“ geçtiğini belirterek, önlerinde kabul edilmiş bir çalışma planı bulunduğunu ve bunun nasıl uygulanacağı konusunda da anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bunun önemli bir aşama olduğunu, ancak bu sürecin zaman alacağını dile getiren Heinonen, çalışmalara hızla başlanacağını ve anlaşmanın detaylarına, en erken Eylül’e kadar UAEK raporunda yer verileceğini bildirdi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Yardımcısı Cevad Vaidi de basın toplantısında, İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun temel bir anlaşma çerçevesinin bulunduğunu ifade ederek, görüşmelerden büyük sonuçlar alındığını ve bu anlaşmanın uygulanması konusunda ciddi olduklarını söyledi.

Vaidi ayrıca Atom Enerji Kurumu denetçilerinin Natanz’daki nükleer reaktörü ve Arak’ta inşasına başlanan ağır su reaktörünü de mercek altına alacaklarını bildirdi.

WASHİNGTON MEMNUN DEĞİL

ABD Dışişleri Bakanlığı, anlaşmayı yetersiz buldu ve bunun, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulmasını isteyen talepleriyle uygunluk içinde olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gonzalo Gallegos yaptığı açıklamada, “İran'ın BM Güvenlik Konseyi yükümlülüklerini derhal yerine getirmediği ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin tamamına son vermediği göz önüne alındığında Konsey’in başka yaptırımlar için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini” kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı iki yaptırım kararını kabul etmeyen ve nükleer faaliyetlerini sürdüren İran, Haziran ayında, sorunun çözümü için UAEK ile görüşmeyi önermiş, bu çerçevede taraflar iki kez bir araya gelmişti. Siyasi gözlemciler, Tahran’ın BM yaptırımlarından kurtulmak için girşimlere hız verdiğine dikkat çekiyor.

Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?