banner39

Numan Kurtulmuş'tan hükümete uyarı

Numan Kurtulmuş, parti kapatmaları zorlaştıracak anayasa değişikliği yapmanın zorunlu olduğunu söyledi.

Arşiv 22.05.2008, 10:07 22.05.2008, 11:42
Numan Kurtulmuş'tan hükümete uyarı


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ''Hükümet, Türkiye'de parti kapatmaları zorlaştıracak bir anayasa değişikliğini yapmak durumundadır'' dedi.

Prof Dr. Numan Kurtulmuş, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen ''Türkiye'de Milli Siyasetin Dünü, Bugünü ve Yarını'' konulu konferansta, AK Parti hakkındaki kapatma davasına değindi.

Parti olarak ilk günlerden itibaren çok açık bir biçimde kapatma davasına karşı çıktıklarını dile getiren Kurtulmuş, ''Türkiye demokrasisi, artık parti kapatma meselesini çok geride bırakmalıdır'' diye konuştu.

Gelinen noktada tüm gerilimlere ve tüm kutuplaşmalara karşın iktidar partisinin ve parlamentonun elinde büyük bir olanağın saklı bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Buradan da bunu bir teklif olarak hükümet partisine sunmayı bir borç kabul ediyorum. Şu anda hükümet, Türkiye'de parti kapatmaları zorlaştıracak bir anayasa değişikliğini yapmak durumundadır. Parti kapatmak demek, fikir kapatmak demektir. Türkiye'de fikirlerin önündeki tüm anayasal ve yasal engellerin ortadan kaldırılmasını sağlamak lazım'' dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş süreciyle ilgili görüşlerini açıklayan Kurtulmuş, AB-Türkiye ilişkilerindeki yanlışın yöneticilerin algısından kaynaklandığını öne sürdü. Türkiye'deki pekçok yetkilinin AB'yi ''bir medeniyet projesi'' olarak açıkladığını belirten Kurtulmuş, üye devletlerin bile AB'ye bu tür bir algıyla bakmadığını söyledi ve ''Siz AB'yi böyle görürseniz o da size ev ödevi verir'' diye konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?