'Numara taşınabilirliliği rekabet için önemli'

Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, Turkcell tarafından dava edilen numara taşınabilirliğinin, rekabetin sağlanması açısından gerekli bir uygulama olduğunu söyledi.

'Numara taşınabilirliliği rekabet için önemli'

Çimento sektörünü izlemeye aldıklarını açıklayan Parlak, "Bir soruşturma, ön araştırma, inceleme yapmadan sektörle ilgili üretim, satış, kapasite, fiyat bilgilerini periyodik olarak alıyoruz. Bu bilgilerden, kimsenin şikayetine de ihtiyaç duymadan dalgalanmaları ve değişiklikleri takip etme imkanı bulacağız" dedi.

Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, Turkcell tarafından dava edilen numara taşınabilirliğinin, rekabetin sağlanması açısından gerekli bir uygulama olduğunu söyledi.


Parlak, yaptığı açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu'nun, abonelerin numaralarını değiştirmeden operatör değiştirmesini sağlayacak düzenlemesine karşı pazarın hakimi Turkcell'in dava açışı ve Avea'nın bu nedenle Turkcell'e tepki göstermesiyle gündeme gelen tartışmayı değerlendirdi. GSM pazarında faaliyet göstermenin bir imtiyaz olduğunu ifade eden Parlak, numara taşınabilirliğinin de bu alanda faaliyet gösteren Telekomünikasyon Kurumu'nun düzenlemesine tabii olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Biz her alandaki bütün engellerin olabildiğince kaldırılmasını isteriz. Rekabetin tam tesisi buna bağlı. Zorunlu olan yerde tabii ki kısıtlamalar olabilir. Ama bu alanda böyle bir zorunluluk yoksa, numara taşınabilirliği önünde bir engelin bulunmaması daha doğru olur. Teknik bir kısıt yoksa geçiş de olabilmeli. Rekabet hukukunun temel bakış açısı mümkün olduğunca kısıtların kaldırılmasıdır."

ÇİMENTO İZLEMEYE ALINDI

Fiyatları ve rekabet ihlalleri ile gündeme gelen çimento sektörüne ilişkin de değerlendirmede bulunan Parlak, sektörle ilgili bilgileri periyodik olarak almaya başladıklarını açıkladı. Parlak, "Bir soruşturma, ön araştırma, inceleme yapmadan sektörle ilgili üretim, satış, kapasite, fiyat bilgilerini periyodik olarak alıyoruz. Bu bilgilerden, kimsenin şikayetine de ihtiyaç duymadan dalgalanmaları ve değişiklikleri takip etme imkanı bulacağız" dedi. Parlak, fiyat konusundaki yakınmaları ise, "Piyasanın konjonktüründen kaynaklanan, arz-talep dengesinden kaynaklanan inişler, çıkışlar olur ki bunları da doğal karşılamak lazım" diye değerlendirdi.

AB, REKABET FASLINI KAPATABİLİR

AB ile yürütülen müzakerelerin rekabet faslında, devlet yardımlarının düzenlenmesi haricinde sorun olmadığını ifade eden Parlak, AB yetkililerinin, devlet yardımları düzenlemesi yapılırsa rekabet faslının kapatılabileceğini bildirdiklerini aktardı.

Devlet yardımlarının düzenlenmesine ilişkin yasal düzenlemenin ise halen beklemede olduğunu belirten Parlak, şunları söyledi:

"Geçen hafta Münih’te AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesiyle de görüştüm. Biz sizin faslı kapatmak istiyoruz, dedi. Yalnız bu devlet yardımları meselesi halledilirse kapatırız, dedi. Türkiye bir yandan bazı başlıkları müzakereye açılması için çaba harcarken, bizim geldiğimiz nokta aslında mevzuat kabul edildiği takdirde bu başlıkta kapanması."

Mevcut taslakta, düzenleme yetkisinin AB'nin istediği gibi Rekabet Kurulu'na verilmediğinin anımsatılması üzerine Parlak, şu değerlendirmede bulundu:
"Rekabet Kurumu’nun gelmiş olduğu düzeyi, AB’ye uyumunu ifade ettikten sonra bunun bize verilmesi halinde kapatılabileceğini yani bize olan güvenlerinden dolayı söylediklerini düşünüyorum. Yoksa bu mevzuat çıkarsa o zaman, 'Hadi uygulayın bakalım' da diyebilirler. 'Bunu uygulayacak kapasiteyi de bir görelim, nasıl uygulayacaksınız' diyebilirler. AB bu konuda sadece mevzuatın uyumlu olmasına bakmamakta, uygulamaların da uyumlu olmasına, bu uygulama içinde yeterli kapasitenin olmasına bakmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’de bilmedikleri bir kurum kurulur ya da başka bir kuruma verilirse onun kapasitesini, uygulamayı da görmek isteyebilirler."

ANKA

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2007, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER