Nurculardan Sabah'a 'şeyh' tepkisi

Sabah'ın Danıştay katili Arslan'ı azmettirme iddiasıyla gözaltına alınan Kurter'i Nurcu şeyhi ilan etmesine tepki yağdı.

Nurculardan Sabah'a 'şeyh' tepkisi

Sabah, manşetten verdiği Veli SARIBOĞAN imzalı haberinde İstanbul'da gözaltına alınan, gerçek ismi Salih KURTER olan, ancak Şeyh Salih Hoca olarak bilinen birinin Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden biri olduğunu iddia etti.

Ancak ne gariptir ki Nur cemaatinden kimse Salih KURTER adında bir şeyhi tanımıyordu.

Konu ile ilgili bilgi almak üzere başvurduğumuz, Said Nursi’nin yaşayan öğrencileri ve Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili araştırma yapan kişiler Salih KURTER adlı bu kişiyi tanımadıklarını bildirdiler. Adını sorduğumuz kişileri duyan talebelerin ilk tepkisi “kim… İsmi neymiş… Kimmiş…” oldu.

Said Nursi’nin talebesi Mehmet Nuri Güleç ( Mehmet Fırıncı ): “Tanımıyorum. Böyle birini hatırlayamadım. Hayır.”

Said Nursi’nin talebesi Mehmet Emin Birinci: “Bu isimde birini tanımıyorum. Duymadım. 77 yaşımdayım ve bu isimde birini tanımadım. Uydurmadır bu.”

Araştırmacı Yazar Necmettin Şahiner: “46 yıldır risale okuyorum. Edirne’den Sinop’a basmadığım yer kalmadı bu araştırmalar için. “Son Şahitler” kitabını yazdım. Said Nursi’nin talebelerinden görüşmediğim kimse kalmadı. Ben bu adamı tanımıyorum. Adını hiç duymadım. Uydurmadır, yalandır.”

Araştırmacı Gazeteci Yazar Yavuz BAHADIROĞLU: “Tanımıyorum. Tanıdıklarımda tanımıyor. Böyle işlerle Risale-i Nur talebelerinin adını kirletemezler. Ayrıca belirtmeliyim; araştırılması çok kolay konuları bu şekilde araştırmadan vermek gazetecilik değildir.”

Hal böyle olunca haberin sahibine başvurmak şart oldu. Kendisi ile görüştüğümüz Veli SARIBOĞAN, kaynak birinin olduğunu söylese de sonrasında bu kaynakla ilgili şüphelerini dile getirdi. Anlaşılan bu iddia farkında olmadan ve iyi araştırılmadan yapıldı. Üzen tarafı yine temelsiz bir haberle farkında olmadan Nur cemaatine karalama yapıldı. Veli SARIBOĞAN, konu ile ilgili araştırmasına devam edeceğini bildirdi. Umarız SARIBOĞAN, bir sonraki haberinde bu hatayı düzeltir ve bu kişinin Nur Cemaati ile uzaktan yakından bir ilişiğinin olmadığını; olamayacağını anlar.

Kaynak: MORAL FM , HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER