banner15

Nuri Maliki'den yeni açılım

Irak Başbakanı açılım peşinde. Maliki'nin hedefi Şii birlikteliği yerine Sünnilerin de içinde olacağı yeni bir siyasi hareket.

Nuri Maliki'den yeni açılım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Birleşik Irak İttifakı dışında bir siyasi oluşum arayışında. Müsteşarı Ali El Musevi, Maliki'nin de içinde bulunduğu Dava Partisi'nin, mecliste çoğunluğu elinde bulunduran Birleşik Irak İttifakı'ndan çok daha ayrı bir siyasi oluşum arayışında olduğunu söyledi.

Ali Musevi, Nuri Maliki'nin hem programı hem de içerisine katılan hareketler bakımından ulusal bir ittifak kurmak istediğini duyurdu.

Başbakan Müsteşarı'na göre, Dava Partisi, yeni seçimlere, Şii Birleşik Irak İttifakı ile girme noktasında, tatmin edici ortak noktalar bulamadı.

Maliki'nin yeni siyasi oluşum içerisinde Sünni ve Kürt oluşumlara da yer vereceği söyleniyor. Maliki'nin Birleşik Irak İttifakı içerisindeki en büyük rakibinin Abdulaziz El Hekim liderliğindeki Irak İslam Yüksek Konseyi olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Dava Partisi liderlerinden Hasan El Senid, Başbakan Nuri El Maliki'nin önümüzdeki Ocak ayında düzenlenecek seçimlere bir ittifak kurmadan kendi partisi ile de girebileceğini söyledi.

Birleşik Irak İttifakı içerisinde yapılan müzakerelere de değinen El Senid, Maliki'nin ittifak içerisine Sünni aşiret liderlerini katmaya çalıştığını da kaydetti.

Irak Meclisi'nde en büyük koalisyon, Şii Birleşik Irak İttifakı. Maliki ile el Hekim de bu ittifakın iki önde gelen ismi.

İttifak içerisinde Nuri el Maliki'nin başbakanlık noktasında en önemli rakibi de şu anki Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Irak İslam Yüksek Konseyi liderlerinden Adil Abdulmehdi idi.

Daha önce Birleşik Irak İttifakı'nın içerisinde yer alan Sadr grubunun desteğiyle Maliki,  Abdulmehdi karşısında başbakanlık şansı elde etmişti.

Nuri El Maliki'nin ulusalcı Sünni aşiretleri ile iyi ilişkileri var. Buna karşılık El Hekim grubunun da Kürt partilerle güçlü ilişkileri bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 17:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35