banner39

NYT: ABD, Irak'ta iki karılı adam gibi

Kuzey Irak'taki gelişmeleri deperlendiren New York Times, Iraklı bir Kürt'ün "ABD'nin 'iki karılı bir adam gibi" ifadesini ön plana çıkardı.

Arşiv 29.10.2007, 14:07 29.10.2007, 14:07
NYT: ABD, Irak'ta iki karılı adam gibi

PKK sorununun ABD için "puzzle" oluşturduğu öne sürüldü. New York Times gazetesi, PKK'nın Kuzey Irak'ta "rahatça" hareket etmeyi sürdürdüğünü belirtirken örgütün "dokunulmazlığı"nın bulunduğunu vurguladı.

New York Times muhabiri Sabrina Tavernise, Kuzey Irak'taki izlenimlerini uzun bir haberde aktardı. PKK'nın bölgede "rahatça" ve "Irak yetkililerinin gözlerinin önünde" hareket etmeyi sürdürdüğünü belirten Tavernise, şu yorumu yaptı:

"PKK'nin dokunulmazlığının kökleri, dört yıl önce ABD'nin Irak işgali ile başlayan karmaşık ilişkiler ve ihtiraslar ağında bulunuyor ve krizi çözmek isteyen Türkler, Iraklılar ve Bush Yönetimi'ni hayal kırıklığına uğratıyor."

ABD'nin PKK saldırıları üzerine Kürt liderlerine büyük bir baskı yaptığını belirten NYT, "Ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin bu hafta İstanbul'a planladığı ziyarete rağmen Kürt siyasi liderlerinin harekete geçme aceleleri yok gibi" diye yazdı.

"ABD, İKİ KARILI ADAM GİBİ"

Durumun, yeni bir cepheyi önlemek isteyen ancak güvenilir iki müttefik arasında seçmeye zorlanan ABD için bir "puzzle" oluşturduğunu öne süren gazete, Süleymaniye'deki Iraklı bir Kürt'ün "ABD'nin 'iki karılı bir adam gibi. Kavga ediyorlar ancak o hiç birini kaybetmek istemiyor" sözlerini aktardı.

NYT, Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin önde gelen üyelerinden Mala Baktıyar'ın açıklamalarına da yer verdi.

"PKK KONUK GİBİ"

Baktıyar, "PKK'yı kısıtlamak için Bağdat'tan açık talimat gelmediğini belirterek "Onlar konuklar ancak kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar. Onları desteklemiyoruz" şeklinde konuştu ve "Onlarla mutabık değiliz. Türkiye ile kavga etmeyi sevmiyoruz" dedi.

Kürt liderlerinin, PKK'dan bölgeyi terk etmesini istemediklerini, PKK'yı Sünni Arap aşırı unsurlarına karşı bir koruma olarak gördükleri görüşlerine dikkat çeken gazete, Kürt liderlerinden Neçirvan Mustafa'nın "Benim için PKK, Taliban'dan iyi" ifadesini de yansıttı.

Mustafa, çözümün Türkiye'deki ılımlı unsurlara bağlı olduğunu savunarak bu unsurların PKK'ya "af" sağlanması için çaba göstermeleri gerektiğini öne sürdü.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?