banner39

NYT, Gazze katliamının asıl hedefini yazdı

İsrail, Gazze saldırısı ile Abbas yönetiminin yeniden Gazze`de hakim olmasını hedefliyor

Arşiv 15.01.2009, 15:37 15.01.2009, 17:16
NYT, Gazze katliamının asıl hedefini yazdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

New York Times gazetesinde yer alan analize göre, İsrail, Mısır ve ABD arasında varılan fikir birliğine dayanan bu hedefle başlayan Gazze katliamı, beklentilerin aksine El-Fetih hareketinin ve lideri Mahmud Abbas`ın tamamen marginalize olmasına yol açtı.

Haberde, saldırılar sonrasında, Filistin Yönetimi`nin Gazze`nin yeniden yapılanması, yardımların dağıtımı ve sınır güvenliği konularında tek yetkili haline getirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Ancak, bu fikir bir çok Ortadoğu uzmanı tarafından "aptalca" ve "saflık" olarak niteleniyor.

Gazze`de yaşanan katliamdan İsrail ve Abbas`ı sorumlu tutan Filistinliler`in, İsrail`in Gazze`yi El-Fetih yönetimine teslim etme planına tepki göstereceği vurgulandı. Bu önerinin, İsrail yönetiminin açmazını bütün açıklığı ile ortaya koyduğu da yapılan yorumlar arasında..

Hamas`ın Gazze seçimlerinden zaferle çıkmasının ardından başlattığı ekonomik ve diplomatik ambargo ile halkı Hamas yönetimine karşı tavır almaya zorlayan İsrail ve batılı ülkeler, Gazzeliler`in ambargo uygulayanlara olan kızgınlığını artırmaktan başka bir şey kazanamadı.

El-Fetih yönetimindeki Batı Şeria da bile Hamas taraftarlarının sayısının arttığı ifade edildi.

Gazetenin yorumunda, "Gazze`ye düşen her bombanın zaten yolsuzluk ve kendi halkına karşı olan uzak tavrı nedeniyle eleştirilen Filistin Yönetimi`ne karşı tepkileri artırıyor" denildi.

İsrail ve Amerika`nın Mısır`ı kullanarak Hamas liderlerini Abbas`la anlaşmaya zorladığı ifade edilirken, bir çok uzman bu tür bir anlaşmanın Hamas tarafından ancak son çare olarak kabul edileceğini belirtiyor.

Mahmud Abbas`ın anayasal olarak liderlik konumunun tartışmalı olması da İsrail planlarını zorlayacak gibi görünüyor.

İsrail`in Hamas`ı devirmesi durumunda bile, birçok Filistinli tarafından İsrail`in gizli ortağı olarak görülen Filistin Yönetimi`nin bölgede boşluğu doldurabileceğine şüphe ile bakılıyor. Abbas`ın biten görev süresi sonunda ilan edeceği seçimlerden El-Fetih`in zaferle çıkıp çıkamayacağı belli değil.

İsrail`in şimdilerde en büyük sıkıntısı ise, saldırıların bitiminde Gazze`de başlayacak olan ve uluslararası kamuoyunun desteğini alan yeniden yapılanma sürecinin Hamas`ın kontrolünde olmaması.

 ATEŞ ALTINDAKİ GAZZE YANIYOR TIKLAYIN

İSRAİL VAHŞETİ

HANZALA FİLİSTİN'İN HÜZNÜ

KARİKATÜRLER İSRAİL'İ BOMBALADI

Paris'te 100 binler Gazze için yürüdü

Kanoute Filistin için attı

Milyonlar sokağa döküldü

Dünya Gazze için ayağa kalktı

İsrail vahşeti

Gazze'deki ölümleri 'çizdiler'

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?