banner15

NYT: Türk okulları aşırılığa alternatif

New York Times gazetesi, dünyadaki Türk okullarını "aşırılığa alternatif" diye manşete taşıdı.

NYT: Türk okulları aşırılığa alternatif

New York Times, Türk okulları için Pakistan'a muhabir gönderdi. Geniş bir araştırmanın ardından haberi kaleme alan Sabrina Tavernise'nin dosyası manşetten yayımlandı.

Birinci sayfanın büyük bölümünü söz konusu eğitim seferberliğine ayıran gazete, Türk okullarının, çocuklarını aşırılıklardan korumak isteyen veliler için önemli bir alternatif haline geldiğini yazdı.

Örnek olarak da Pakistan'ı gösterdi. Gazeteye konuşan Urdu dili profesörü Allahdad Niyazi, 'Pak-Türk' ismiyle andıkları okulların büyük rağbet gördüğünü vurguladı. Gerekçesini ise şöyle özetledi:

"Ülkemizdeki okulların bir bölümü çocuklara değerlerimizi öğretemezken, diğerleri modern eğitim veremiyor. Pak-Türk okulları, her ikisini birden iyi yapıyor. Ben de çocuğumu bu okullara yazdırdım." New York Times, 'okulların fikir babası' olarak tanıttığı Fethullah Gülen'i ise şöyle tanımladı: "Vatandaşların ibadet hürriyetine sahip olduğu laik demokrasiden fazlasını istemediğini söyleyen bir milliyetçi."

Gazete, 'okulların fikir babası' olarak tanıttığı Fethullah Gülen'i 'Vatandaşların ibadet hürriyetine sahip olduğu bir laik demokrasiden fazlasını istemediğini söyleyen bir milliyetçi' şeklinde nitelendirdi. Okullarda devletçe mecburi kılınan bir ders dışında din öğretilmediği, ancak okul dışındaki hal ve hareketlerle öğrencilere örnek teşkil edildiği anlatıldı.

Türk eğitim gönüllülerinin 80 ülkede okullar açtıklarını belirten New York Times, milyonlarca kişiyi etkileyen 69 yaşındaki Fethullah Gülen'in, ülkesindeki bazı 'seküler resmi görevlilerle' yaşadığı problemlerden dolayı ABD'de 'sürgün' olarak yaşadığını yazdı. Gülen'in, "Bilim olmadan din radikalliğe dönüşür. Dinsiz bilim ise kördür, dünyayı tehlikeye sürükler" yaklaşımına atıf yapan gazete, "Türk okulları, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1920'li yıllarda halifeliği kaldırmasından sonra modern şeklini alan Türk sufiliğini hayata geçiriyor." dedi. Batı'ya karşı İslam alimleri arasında yaklaşım farkları olduğuna dikkat çeken New York Times, şu değerlendirmede bulundu: "1950'li yıllarda Seyyid Kutub gibi Arap mütefekkirler Batı'yı şiddetle reddederken, Said Nursi gibi bazı mütefekkirler, Batı ile beraber yaşamanın yollarını aradı."

Ilımlı çevrelerin olumlu izlenimlerine rağmen bazı Türklerin, "Gülen, okulları politik amaçları için kullanıyor" iddiasında olduğunu kaydeden gazete, bazı gözlemcilerin görüşlerine de başvurdu. Murat Belge, "Gülen'in takipçileri ülkeleri yönetecek elitler yetiştirmeye çalışan Müslüman Cizvitler" ifadesini kullanırken, Times'ın ifadesiyle 'daha karamsar' bir değerlendirme yapan Utah Üniversitesi öğretim üyesi Hakan Yavuz'un, "Buradaki amaç Türklerin Müslüman dünyayı yönettiği Osmanlı İmparatorluğu türü bir güç." yorumuna da yer verdi.

PAKİSTAN'DA UMUT OLDULAR

Gülen'in teşvikleriyle açılan okulların Türk işadamlarından büyük destek görmeye devam ettiğine dikkat çeken gazete, Nijerya'daki okula yardımda bulunan İhsan Kalkavan'ın, "Eğitim tecrübemizi bu ülkelere götürdüğümüzde kendimizi de takdim ediyoruz. bakın biz terörist değiliz diyoruz. İnsanlar bizi tanıdıkça bakışları olumlu yönde değişiyor." şeklindeki sözlerine yer verdi. Ardından diyalog çabalarına vurgu yaptı: "Sadece Müslüman ülkelerde değil Rusya gibi tamamen Hıristiyan ülkelerde de açılan bu okullar sadece Müslüman öğrencilere yönelik değil. Önemli tavırlarından biri de dinlerarası diyaloğu geliştirmek. Gülen, bir önceki papa başta olmak üzere, Yahudi ve Ortodoks Hıristiyan liderlerle de bir araya gelirken, bu okullardaki öğretmenler çok kültürlülük ve evrensel değerlere vurgu yaptıklarını ifade ediyor."

Müslüman ülkeler içinde tek nükleer güç olan Pakistan'ın istikrarının ABD ve Batı için en önemli dış politika önceliklerinden biri haline geldiğine dikkat çekilen haberde, mutedil İslami yaklaşımlarıyla öne çıkan Türk okullarının, ülkeyi değiştirmeye güçleri yetmese de, radikal dinî anlayışların etkisini azaltacak bir yorum sunduklarına vurgu yapılıyor. Okulların müfredatının İngilizce olduğu belirtiliyor. Öğrencilere Shakespeare'in bile öğretildiği ifade ediliyor. Times'ın haberine göre, okullar, çocuklarının kimliklerini ve dinî değerlerini yitirmeden modern eğitim almasını isteyen velilerden büyük ilgi görüyor. Karaçi'de açılan Türk okulunun müdürü Mesut Kaçmaz, görevine 10 ay önce başlamış. Şehrin güneyinde Peştun yoğunluklu fakir muhitte olan okula geldiğinden beri de birçok zorluk yaşamış. Çevre sakinleri, tıraşlı yüzleri ve kravatlarıyla Türk öğretmenlerden uzun süre şüphe duymuşlar. Okulun Pakistanlı müdür yardımcısı Ali Şevkat, yerel halkın öğretmenlere başlangıçtaki yaklaşımını, "Bana defalarca sordular. Bunlar Müslüman mı, namaz kılıyorlar mı, geceleri içki içiyorlar mı?" diye anlatıyor. Gazetenin görüştüğü Abdul Bari adlı bir veli de okullarla ilgili memnuniyetini ifade ediyor. Aynı zamanda hafız olan 31 yaşındaki Abdul Bari, aşiretinden iki kardeşin intihar bombacısı olarak öldüklerini anlatarak, "Bizim ülkemizde tahammül az." diye yakınıyor. Babası öldükten sonra 7 kardeşinin bakımını üstlenmek zorunda kalan Abdul Bari, bir kardeşini Türk okuluna yazdırmaya karar veriyor. Türk okulunun akademik eğitime yoğunlaşmasından memnun olan Abdul Bari, çevresinde bu tercihinden dolayı ilk başta hoşnutsuzluk görmesine rağmen kararından vazgeçmemiş; "Türk okulları aşırılığa kesinlikle karşılar. Onlar gerçek Müslüman. Kardeşimi de gerçek bir Müslüman yapacaklar. Kardeşim, insanlara adil ve bilge yaklaşacak, tahammülsüzlükle değil." Gazetenin görüştüğü Türk okulları velileri, Pakistan toplumunun hızla değiştiğini ve eğitimin önemini anlamaya başladığını vurguluyorlar. Çocuğunu Quetta'daki Pakistan Türk Lisesi'ne gönderen Abrar Awan adlı veli, öğrenciliğinde üye olduğu İslami politik partilerin yaklaşımından yorulduğunu belirtiyor. Hayatın siyah ve beyaz olmadığını, daha komplike olduğunu görmeye başladığını söyleyerek, devam ediyor: "Her hatamızın her başarısızlığımızın arkasında Amerika ya da Batı'nın olduğunu düşünüyordum. Şimdi kendi tecrübelerimle öğrendim ki asıl problem bizim içimizde."

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35