banner39

Obama 2005'de Rusya'da gözaltına alınmış

Bir Rus gazetesinde yeralan bu iddia şimdiye kadar ilk kez duyuldu.

Arşiv 02.04.2009, 15:48 02.04.2009, 17:52
Obama 2005'de Rusya'da gözaltına alınmış

 

Obama 2005 yılında bir nükleer tesisin denetimi için geldiği Rusya'da birkaç saatliğine gözaltında tutulmuş. Haber Vremya Novostey gazetesinde yer aldı. Gazete, Rus -ABD ilişkilerindeki son süreci anlattığı yazısında, Obama'nın 2005 yılında NPT çerçevesinde Rusya'nın Perm kenti yakınlarındaki bir tesisi denetime geldikleri sırada birkaç saat gözaltında tutulduğunu ama bu ugözaltının son süreci etkilemediğini ileri sürdü.

Gazetede "Obama ve Medvedev verdikleri söz tuttular" başlığıyla yayımlanan yorum-haberde şu ifadeler yer aldı:

İki liderin dün Londra'da heyetlerarası, ardından baş başa yaptığı görüşmede, Obama'nın temmuz ayında Moskova'yı ziyaret etmesi kararının alındığı ifade edildi.

Baş başa görüşmede her iki liderin "kendilerinden emin şekilde" konuştukları, ancak "üzerlerine odaklanan aşırı dikkatten" rahatsız oldukları belirtilen haberde, iki liderin bu rahatsızlıklarını temmuz ayında Moskova'daki görüşmede atmalarının beklendiği kaydedildi.

Medvedev-Obama görüşmesinin sonunda yayımlanan ortak deklarasyonun 19'uncu maddesinde iki liderin soğuk savaş dönemi düşüncelerinden uzaklaşıp, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmayı düşündükleri de vurgulandı.

Haberde, Obama'nın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) konusunda işbirliği yapılması isteğine ve temmuz ayındaki Moskova ziyaretine, 2005 yılında NPT çerçevesinde Rusya'nın Perm kenti yakınlarındaki bir tesisi denetime geldikleri sırada birkaç saat gözaltında tutulmasının bile engel oluşturmadı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?