banner15

Obama AB-ABD Zirvesi'ne katılmıyor

ABD Başkanı Barack Obama, İspanya'da yapılması öngörülen AB-ABD Zirvesi'ne katılmıyor.

Obama AB-ABD Zirvesi'ne katılmıyor


İspanya'nın AB dönem başkanlığı programı çerçevesinde mayıs ayında Madrid'de yapılması öngörülen AB-ABD Zirvesi'ne ABD Başkanı Barack Obama'nın katılmasının gündemde olmadığı açıklandı.

Amerikan gazetesi The Wall Street Journal'da bugün yer alan, Obama'nın ülke içi meselelere yoğunlaşacağı ve Madrid'de düzenlenecek AB-ABD Zirvesi'ne katılmayacağı yönündeki haber, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon tarafından doğrulandı.

İspanyol haber ajanslarında verilen bilgilerde, yabancı basına açıklama yapan Gordon, Obama'nın AB-ABD Zirvesi'ne katılmayacağını söyledi.

The Wall Street Journal'e konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi de "Obama, bu baharda AB ile bir zirveye katılmayı ne planladı ne de bunun sözünü verdi" dedi.

Bu arada geçmişte yaptığı açıklamalarda Obama'nın zirveye katılmasının beklendiğini duyuran İspanyol hükümeti, halen bir değişiklik olmadığını savundu.

İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu devlet sekreteri Diego Lopez Garrido, ABD Başkanı'nın katılacağını varsayarak mayıs ayındaki zirveye hazırlandıklarını belirterek, "Obama'nın zirveye katılmayacağına ilişkin kesin bir karar yok" diye konuştu.

Öte yandan AB ile ABD arasındaki zirvenin 1991 yılından bu yana, yılda bir veya iki kez, bir Avrupa veya bir Amerikan şehrinde yapıldığı belirtilirken, Lizbon anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle AB'de oluşan kurumsal değişiklikten dolayı bu yılki AB-ABD Zirvesi'nin Madrid yerine Brüksel'e alınabileceği de iddia edildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 02:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48