banner39

Obama: ABD ve İsrail arasında kriz yok

ABD Başkanı Obama, İsrail ile ülkesi arasında kriz bulunmadığını söyledi.

Arşiv 18.03.2010, 10:06 18.03.2010, 10:06
Obama: ABD ve İsrail arasında kriz yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in, Başkan Yardımcısı Joe Biden'in ziyareti sırasında yeni Yahudi yerleşim birimleri inşası projesini açıklamasının barış sürecine yardımcı olmadığını, ancak anlaşmazlıklara rağmen iki ülke arasında kopmayacak özel bir bağ olduğunu söyledi. 
 

Amerikan Fox televizyonuna demeç veren Obama, ABD-İsrail arasında kriz olmadığını ifade etti. İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etme kararının İsrailliler ve Filistinliler arasında barış sağlanmasına yardımcı olmadığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bunu kabul ederek özür dilediğini kaydeden Obama, ''Şu anda iki tarafın da barış sürecini ileriye götürmenin kendi çıkarlarına olduğunu fark etmesi gerekiyor'' dedi. Obama, Washington'un İsrail'in yakın müttefiki olmaya devam ettiğini de belirtti.

İsrail'in yeni yerleşim birimleri projesinin kötü bir karar olduğunu söyleyen Obama, ''Arkadaşlar bazen fikir ayrılığına düşer'' diye konuştu.

İsrail yeni yerleşim birimleri inşa etme kararını ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in geçen hafta bu ülkeye yaptığı ziyaret sırasında açıklamıştı.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?