banner15

Obama açık sözlü Bush'dan daha tehlikeli

ABD'nin yeni Barack Obama'nın açık sözlü eski Başkan George Bush'tan daha tehlikeli olduğu öne sürüldü.

Obama açık sözlü Bush'dan daha tehlikeli


Dünya Bülteni / Habe Merkezi

ABD'nin yeni Başkanı Barak Hüseyin Obama'nın bu haliyle eski Başkan George W. Bush'a oranla daha tehlikeli olduğu öne sürüldü.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yayın yapan El Beyan'da çıkan Ahmed Amrabi imzalı makalede Bush ile Obama arasındaki önemli bir ayrıntıya dikkat çekildi.

"Yeni yönetmenle eski tiyatro. Oyuncu ekibi ve kostümler değişiyor, senaryonun metni olduğu gibi kalıyor." denilen makalede Obama'ın ilk altı ayına gönderme yapılarak "ABD Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'daki ilk altı ayına şu ana kadar eşlik eden 'değişim'in içeriği bu. Obama kampanyasında kendisini ABD'ye ve bütün dünyaya selefininkinden tamamen farklı bir liderliğin yeni ve eşsiz tarzı olarak sunuyordu. Fakat yeni başkanın ilk altı ayında Amerika ve dünya bir başka Bush dışında bir şey görmedi" denildi.

"Amerikan işçi sınıfı Obama'nın finans krizine artan işsizliği azaltma hedefiyle karşı koymasını bekliyordu" diye yazan makalede ekonomik eleştiriler de "Fakat bunun yerine Obama'nın önceliklerinin, halkın vergilerle beslediği devlet kaynaklarının sermaye sahiplerini kurtarmak için harcanmasıyla sınırlı olduğu görüldü. Sağlık sisteminin düzeltilmesi konusunda verdiği seçim vaadiyse vaat olarak kaldı." şeklinde ifade edildi.

Makalede, Bush ile Obama arasındaki tek fark şu şekilde ifade edildi: "Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) yürütme uzantısıydı. Obama da bu tertibin dışında değil. İsrail'in güvenliğinin korunması yönündeki klasik Amerikan görevi doğrultusunda hareket ediyor. Bush'la Obama arasındaki tek fark, sonuncusunun aldatmacı bir etkileme gücüne sahip derin konuşma gücü. Bu da onu selefinden daha tehlikeli kılıyor."Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 13:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35