banner39

Obama: Başkan olana kadar sessiz kalacağım

Şimdi yasal olarak açıklama yapamayacağını belirten Obama, "Görevi devralınca duruma derhal müdahil olacağım" dedi.

Arşiv 07.01.2009, 18:59 07.01.2009, 20:37
Obama: Başkan olana kadar sessiz kalacağım

 


ABD'de başkanlık görevini devralmaya hazırlanan Barack Obama, Ortadoğu'daki durunmla ilgili sessiz kalmasının endişelenmediği anlamına gelmediğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 12. gününe girerken bir açıklama yapan Barack Obama, Ortadoğu'daki durum karşısında sessiz kalmasının sebebinin henüz başkan olmaması olduğunu açıkladı.

Başkan olduktan sonra, Ortadoğu'daki duruma derhal müdahil olacağını ifade etti. Obama, dış politikada iki farklı ses çıkmasını istemediği için sessiz kaldığını söyledi.

Konu ile ilgili sürekli bilgi aldığını söyleyen Obama, "Aynı anda dış politikayı iki kişi yönetemez. O yüzden Bush görevde olduğu sürece bu konuda daha az aktif olacağım. Görevimi devralmadan önce bir takım işaretler ve mesajlar vermem doğru olmaz. Henüz yasal olarak böyle bir yetkim yokken, dış politika hakkında mesaj veremem." dedi.

Obama küresel kriz konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Ekonomik krizle ilgili hazırlıkları süren paketin miktarı konusunda netlik henüz sağlanmış değil. Şu anda mevcut açıkla ilgili kaygılar var. Paketin içeriğinde bir yatırım kısmı olacak, yeni istihdam sağlayıcı önlemler olacak. Bununla birlikte ekonomide farklı alanlarda önlemler içerecek, vergi rahatlaması getirmecek önlemler olacak. Bütçe baskılarını azaltmak olacak. Teşvik paketini de geniş kapsamlı hazırlıyoruz. Bu parayı en uygun şekilde kullanmak ve bu süreyi de 2 yıllık süreye yaymak istiyoruz.

Pakette yer alacak para kaynağını kongre üyelerinin söz sahibi olmak istemeleri oldukça uygun diye düşünüyorum.  burda bizim için önemli olan şeffaflığın mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü açıklanacak önlemlerde bugüne kadar görülmemiş ölçekte olacak. Teşvik paketinin bir kısmı federal enerji konusunda olacak. Milyarlarca dolar enerji maliyetlerini düşürmüş olacağız. Vergi mükelleflerinin hakkını koruyacak önlemler konusunda çaba sarfedeceğiz"

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?