banner39

Obama: BP sızıntının bedelini ödeyecek

ABD Başkanı Obama'nın başını fena halde derde sokan BP'nin sızıtısı ülkede büyük bir sorun olarak durmaya devam ediyor.

Arşiv 16.06.2010, 08:46 16.06.2010, 09:10
Obama: BP sızıntının bedelini ödeyecek

ABD Başkanı Barack Obama Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısının yarattığı zarayı 'BP'ye ödetmeyi' taahüt etti. ABD Başkanları Oval Ofis'te önemli ulusal sorunlarla ilgili konuşma yapıyor. Obama, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'ten canlı olarak halka seslendiği ilk konuşmasında, bugün BP yetkilileriyle görüşeceğini ve sızıntıdan etkilenenlere tazminat ödemeleri için bir fon oluşturulmasını isteyeceğini belirtti. Amerikan Başkanı petrol sızıntısını, Amerikan kıyıları ve vatandaşlarına karşı, insanoğlunun sahip olduğu teknolojinin sınırlarını zorlayan bir saldırı olarak tanımladı. ABD başkanları Oval Ofis'i hayati önemde gördükleri ulusal sorunlarla ilgili konuşmalar yapmak için kullanıyor.

Konuşma, Amerikan halkının çoğunun Obama'nın ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olan sızıntı krizini yönetiş biçimini onaylamadığını gösteren kamuoyu yoklamalarını izliyor.

Konuşmasında sızıntıyı bir 'salgın hastalığa' benzeten Obama, zararı BP'ye karşılatacağını tekrarladı. Obama, 'Ne kadar sürerse sürsün, bu sızıntıyla elimizdeki her şeyle savaşacağız' dedi.

ORTAK AMAÇ

Bugün BP Yönetim Kurulu Başkanı Carl-Henric Svanberg'le görüşeceğini söyleyen Obama 'Kendisini, şirketinin ihmali sonucu zarar gören işçiler ve işletme sahiplerinin zararlarının tazmin edilmesi için ne gerekiyorsa bir kenara koyması yönünde bilgilendireceğim' şeklinde konuştu. BP ise Obama'nın konuşmasından sonra yaptığı açıklamada, şirketin Obama'nın sızan petrolü temizleme ve sızıntıdan zarar görme amaçlarını paylaştığı vurgulandı.

Şirket, 'bu ortak amaçlara en iyi nasıl ulaşabileceğimiz konusunda yapıcı bir görüşme yapmak için' Obama'yla buluşmanın sabırsızlıkla beklendiğini bildirdi. Obama, konuşmasında ayrıca ABD'nin gelecekte temiz enerji kaynaklarını benimsemesi çağrılarını da tekrarladı.

Obama, 'Ekonomimize, ulusal güvenliğimize ve doğamıza verdiği zarar nedeniyle, enerji üretme ve tüketme biçimimizi böyle sürdürmeyi göze alamayız' dedi. Ancak Obama, bu konuda nasıl bir yasal düzenleme yapılacağıyla ilgili ayrıntı vermedi. ABD Başkanı bunun yerine, muhalefetteki cumhuriyetçiler ve kendi partisinin öne süreceği fikirleri değerlendirmeyi taahüt etti. Obama ayrıca, petrol sızıntısının nedenlerini araştıracak ulusal bir komisyona eski Mississippi Valisi Ray Mabus'un başkanlık edeceğini duyurdu.
Cumhuriyetçiler Obama'nın konuşmasını eleştirmekte gecikmedi. Parti Başkanı Michael Steele, Obama'nın krizi siyasi çıkarları için kullandığını söyledi. BP'nin kazı yapan petrol platformunun 20 Nisan'da patlamasından bu yana Meksika Körfezi'ne petrol akıyor.
Patlamada 11 işçi ölmüş ve iki gün sonra da platform batmıştı. BP, bu ay başında sızıntı yapan kuyuya bir kapak yerleştirmeyi ve sızan petrolün önemli kısmını çekmeyi başardı.
Ancak kapağın takılmasından önce ne kadar petrol sızdığıyla ilgili tahminler artıyor. Başta uzmanlar günde 15 bin varil petrolün sızdığını söylüyordu. Ancak bilimadamları şu an günde 35 ila 60 bin varil petrol sızdığına inanıyor. ABD'li Kongre üyeleri BP'ye yoğun eleştiriler yönetiyor ve şirketin yöneticilerini kurallara uymamakla suçluyor.

ABD'li siyasetçiler dava açmaktan, hatta şirkete karşı adli suçlamalar yöneltilmesinden bahsediyor. Tartışma giderek kızışırken, şirketin hisse senetlerindeki düşüş devam ediyor. Krizin başlangıcından bu yana BP'nin piyasa değerinde milyarlarca dolarlık kayıp yaşandı.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?