banner39

Obama, Bush'u geride bıraktı

ABD Başkanı Obama, savunma bütçesinin miktarında kendinden önceki başkanı geride bıraktı.

Arşiv 19.12.2009, 18:36 20.12.2009, 12:52
Obama, Bush'u geride bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de bugün kabul edilen savunma bütçesi, Bush döneminkinden kabul edilenden daha çok çıktı. Barış sloganlarıyla seçimi kazanan Obama'nın savaş bütçesinin bu kadar çok olması herkesi şaşırttı. ABD'nin yeni savunma bütçe 636.3 milyar dolarlık savunma bütçesi bugün Kongre'de kabul edildi. Bütçenin, 101.1 milyar doları Irak ve Afganistan'daki operasyonlara tahsis edilecek. Bütçe, Başkan Obama'nın onayına sunularak yürürlüğe girecek.

Obama böylece askeri harcama konusunda selefi George W. Bush'u geride bıraktı. Geçen yıl Bush yönetiminin hazırladığı bütçe ilk etapta 515 milyar dolar olarak belirlenmiş, yıl sonuna kadar gelen ek bütçelerle 612 milyar doları bulmuştu. Ancak "Şahin" Bush bu ek bütçelerle bile "Barış Güvercini" lakabı verilen Obama'nın 2010 savunma bütçesine erişemedi. Obama'ya göreve geldiğinden bu yana dünya barışı ve güvenliğini sağlamaya yönelik verdiği sözler gerekçe gösterilerek geçtiğimiz günlerde "Nobel Barış Ödülü" verilmişti.

banner53
Yorumlar (1)
memocan 11 yıl önce
obama keske beyaz olsaydi ama siyah oldudugu icin onu anlamak zor alcak alcaktir abd nin politikasi gun luk degvildirki anliya bilesin it ittir
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?