Obama Bush'un vaizi ile görüştü

Obama, Bush'u dindar yapmış evanjelist vaiz Graham'la görüştü.

Obama Bush'un vaizi ile görüştü

 

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önceki gün Graham’ı Kuzey Carolina’daki evinde ziyaret eden Obama, ilkin 1950’de Harry Truman tarafından Oval Ofis’te ağırlanmış vaizlik âleminin ruhani danışmanlık yaptığı 12. ABD Başkanı konumuna geldi.

AP'nin haberine göre Obama, Graham’ı “Ülkemiz için gerçek bir hazine... Benimle görüşmeye zaman ayırdığı için olağanüstü memnun oldum” diye taltif ederken, vaizin İslam’la ilgili tartışmalı sözler sarf etmiş oğlu Franklin’le de görüştü. Franklin Graham, 2001’de İslam’ı ‘şer’ diye nitelemiş, yakın zamanda da İslam’ı saldırgan bulduğunu, Müslümanların İsa’nın onların günahları için öldüğünü bilmelerini istediğini iddia etmişti. Bunun üzerine Pentagon’da ayin düzenlemesi programı iptal olmuştu. Oğul Graham, Obama ile Pentagon meselesini konuştuklarını, ABD Başkanı’na bazı eylemcilerin planlı programlı biçimde ordudan tüm dinsel faaliyetleri çıkartmak istediğine dair uyarıda bulunduğunu, federal bir yargıcın ulusal dua gününü anayasaya aykırı ilan eden kararına karşı temyize gitmesi içinse teşekkür ettiğini aktardı.

Billy Graham, 30 dakika görüşüp birlikte dua ettiği Obama’ya kendisi ve eşi Michelle için iki İncil hediye etti. İkilinin Chicago kökenleri ve golften de söz ettiği sohbetle ilgili oğul Graham şunları aktardı: “Çok samimi, çok hoştu. Başkan giderken babam için, babam da başkan için dua etti. Babamın duası tanrının kararlarında Obama’ya bilgelik vermesi içindi, Obama ise tanrıya babamın hayatı için teşekkür etti. Önceki başkanlar gibi Obama da başkanlığın ne kadar yalnızlaştırıcı, ne kadar çok şey talep edici, acizleştirici bir görev olduğuna dair içini döktü. Bununla baş edebilmenin tek yolu ruhani köklere inmek.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 09:48
banner53
YORUM EKLE

banner39