banner39

Obama 'büyük felaket' dedi, Dışişleri kınadı

Obama, 24 Nisan başkanlık açıklamasında, 1915 olayları için 'Büyük Felaket' açıklamasında bulununca Dışişleri'nden tepki hızlı geldi.

Arşiv 25.04.2010, 10:54 25.04.2010, 14:39
Obama 'büyük felaket' dedi, Dışişleri kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Obama 24 Nisan'daki konuşmasının yerine, geçen seneki açıklamasındaki gibi, Türkçeye "büyük felaket" olarak çevrilen Ermenice "Meds Yeghern" terimine yer verdi. Başbakan Erdoğan, Obama'nın "soykırım" ifadesini kullanmamasını "Bazı mahfillerin beklentileri çok farklıydı. Sayın Obama, bizim hassasiyetimizi de gayet iyi bildiği için bu istikamette bir açıklama yapmadı." şeklinde değerlendirdi. Dışişleri ise açıklamayı "esefle" karşıladı

Barack Obama, başkan seçilmeden önce 1915'te başlayan Ermeni tehcirinde dönemin Osmanlı yönetimince yapılan uygulamaları 'soykırım' olarak gördüğünü ifade etmişti. 24 Nisan açıklamasında Obama, "1915'te olanlar konusundaki kendi kanaatimi tutarlı olarak ifade etmiştim. Ve bu tarih görüşüm değişmedi." dedi. Ancak başkan sıfatıyla siyasi, ahlaki ve hukuki sonuçlar doğuran 'soykırım' kelimesini kullanmayarak ABD hükümetini ve Ankara'yı bağlayıcı bir hamle yapmaktan kaçındı.

Ermenistan, 24 Nisan öncesi ABD Başkanı Barack Obama'yı etkilemeye yönelik bir hamle yaparak Türkiye ile imzalanan protokollerin onay sürecini dondurduğunu duyurmuştu. Amerika'daki güçlü Ermeni lobisi, ABD Başkanı Obama'ya 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıması yönünde yoğun baskı yapıyor. Lobinin gayretleri sonucu mart ayında ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nden ABD yönetimlerine 'Ermeni soykırımı'nı tanıması çağrısında bulunan bir karar tasarısı da geçirilmişti. Ankara da buna tepki olarak Washington Büyükelçisi Namık Tan'ı geri çağırmıştı. Ancak Obama ve Erdoğan yönetimleri, bu tasarının genel kurula getirilerek kabul edilmesine karşı çıkıyor.

Ankara'dan iki farklı tepki

Zaman'ın haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın, 24 Nisan için Ermeni soykırımı ifadesini kullanmamasının Türkiye'nin yürüttüğü diplomatik çabaların sonucu olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bazı mahfillerin bu konuyla ilgili beklentileri çok farklıydı. Bu beklentilere Sayın Obama, bizim hassasiyetimizi de gayet iyi bildiği için bu istikamette bir açıklama yapmadı. Ve bu açıklama, şu andaki ABD yönetiminin bu konudaki bakışının ne kadar hassasiyet içinde kaleme alındığını göstermektedir. Süreci bizler de tabii ki hep hassasiyetle takip ettik." dedi. Dışişleri Bakanlığı ise Obama'nın açıklaması için, "Hatalı ve tek yanlı bir siyasi bakış açısını yansıtan söz konusu açıklamayı esefle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı. "Tarihsel gerçeklerin en büyük düşmanı öznel hafıza kayıtlarıdır. Hiçbir ulus bir diğerine kendi hafıza kayıtlarını dayatamaz." vurgusu yapılan açıklama, "Üçüncü ülkelerin de Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihi konusunda siyasi saiklerle hüküm verme hak ve yetkileri yoktur." denildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, "Sayın Obama'nın açıklamasını doğru bulmuyoruz, kabul edilebilir değildir.'' dedi. Türk-Amerikan ilişkilerinin artık bu tür ipoteklerden kurtarılması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Eğer hepimiz insani gerekçelerle duyduğumuz acıları paylaşacaksak, o zaman bizim acılarımıza da saygı bekleriz.'' diye konuştu. Obama'nın 24 Nisan açıklamasında geçen yıla oranla daha ağır bazı sıfatlar kullanılması ise ABD'deki Ermeni diasporasını tatmin etmedi. Amerika'daki en büyük Ermeni kuruluşlarından Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklaması karşısında hayal kırıklığı duyduklarını dile getirerek, Obama'yı sözlerini tutmamakla eleştirdi.
 

banner53
Yorumlar (1)
osman 11 yıl önce
ortaklarinizin (FR.GB.D.I.NL) yedigi halti bize yamalamayin,biz ic düsmana karsi vatan savunduk, ama siz kizilderelileri resmen linc ettiniz.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?