banner39

Obama: Dünyanın liderlik koltuğu boş

Amerika'da Demokrat Parti'den Illinois eyaleti Senatörü olan ve 2008 Başkanlık seçimleri için adaylığını açıklayan Barack Obama, "Dünya liderliği koltuğunun boş olduğunu" söyledi.

Arşiv 25.04.2007, 10:20 25.04.2007, 10:20
Obama: Dünyanın liderlik koltuğu boş

Obama, kampanyaları çerçevesinde Chicago Council on Global Affairs adlı grubun toplantısında, dış politika yaklaşımını ve global vizyonunu anlattı.

Toplantıda, Başkan George Bush'u izlediği dış politika nedeniyle eleştiren Obama, "Başkan Beyaz Saray koltuğuna oturmuş olabilir. Ancak 6 yıldır dünya liderliği koltuğu boş kalmıştır. Bu koltuğu yeniden doldurmanın vakti gelmiştir" dedi. ABD'nin ne dünyadan çekilmesi ne de kabadayılık yapmaması gerektiğini belirten Obama, "Amerika bu yüzyılın tehditleriyle tek başına yüzleşemez. Tıpkı dünyanın da Amerikasız yüzleşemeyeceği gibi" şeklinde konuştu.

Irak'tan derhal çekilme yönündeki görüşlerini yineleyen Obama, savaşın ABD için can, mal, itibar ve etki kaybına sebep olduğunu kaydederek, "Uçuk ideolojilere dayanan dış politikanın neticelerini görüyoruz" diye konuştu. Ülkenin 21. yüzyılın ordusunu kurmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Obama, dış politika öncelikleri olarak, ABD'nin müttefikleriyle ilişkilerini yeniden inşa etmesi, Birleşmiş Milletler reformu ve NATO'nun güçlendirilmesi olarak açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?