banner39

Obama: Durgunluk yıllarca sürebilir

ABD yeni Başkanı Barack Obama, "Hiçbir şey yapmazsak durgunluk yıllarca sürebilir" dedi.

Arşiv 08.01.2009, 14:59 08.01.2009, 14:59
Obama: Durgunluk yıllarca sürebilir


ABD'de başkanlık görevini 20 Ocak'da devralacak olan Barack Obama, hiçbir şeyin yapılmaması durumunda durgunluğun (resesyonun) yıllarca sürebileceğini söyledi.

Obama, bugün ilerleyen saatlerde George Mason Üniversitesinde yapacağı konuşmanın metninde, ekonomi için yeni bir rota ve düzenleyici mali sistemin dayanıklı hale getirilmesi vaadinde bulundu. Obama, "Şu an izlediğimiz yolun değiştirilmesi için geç olduğunu düşünmüyorum fakat bir an önce etkili önlemler almazsak, geç olabilir" dedi.

Obama ve danışmanları, bir süredir 775 milyar dolarlık bir ekonomik teşvik paketi üzerinde çalışıyorlar. Paket, vergi indirimleri, yeni konutlar, köprüler ve okulların yapılmasını öngörürken, bir yandan da yenilenebilir enerji projeleri, para sıkıntısı çeken bölge yöneticilerine yardımlar ve işsizlik maaşlarının artırılmasını içeriyor.

Barack Obama, paketin maliyetinin yüksek olduğunu, ancak ekonomiyi içinde bulunduğu zayıf tüketici harcamaları, iş kayıpları ve daha da sıkılaşan kredi piyasaları döngüsünden kurtarmak için gerekli olduğunu belirtti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?