banner39

Obama G-20 zirvesini yapıcı buldu

ABD Başkanı Barack Obama, Londra'da katıldığı ilk uluslararası zirve olan G-20'yi yapıcı buldu

Arşiv 03.04.2009, 00:10 03.04.2009, 00:10
Obama G-20 zirvesini yapıcı buldu


ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere'nin başkenti Londra'da katıldığı ilk uluslararası zirve olan G-20'yi yapıcı buldu ve küresel ekonomik iyileşme çabaları açısından bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.

Obama zirvenin sonunda düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından gelen gazetecilerin katıldığı basın toplantısında, Londra'da buluşan liderlerin, büyümeyi yeniden sağlamak ve bu krizin bir daha olmasını önlemek için beklenmedik önlemleri kabul ettiklerini söyledi.

Obama, yeni bir canlandırma paketi çağrıları karşısında yetersiz kalmasına rağmen zirvenin, hemen hemen her ülkeyi etkileyen ekonomik krizin giderilmesinde karşılaşılan zorluklara bakıldığında "çok yapıcı ve tarihi" olduğunu ifade etti.

Dış ticareti zora sokan ve ekonomik krizi daha da kötüleştirebilecek korumacılığı reddettikleri için G-20 ülkelerini öven Obama, "küresel birlik" çağrısında bulundu. Obama, "Gene de 20 devlet başkanının aramızdaki farklılıkları gidermesi zor olacaktır" dedi.

G-20'nin vardığı sonucun ve bunu izleyecek eylemlerin, bir dizi önceliklerini yansıtacağını belirten Obama, "Büyümeye güçlü ve koordineli bir yanıtımız bulunduğundan emin olmak istedik ve güçlü, koordineli bir yanıtımızın bulunmasının önemli olduğunu düşündük" dedi ve bunların her ikisini de elde ettiklerini söyledi.

ABD'nin şartlarını dikte etmek yerine bir uzlaşma sağlanmasından yana olduklarını belirten Obama, ABD'nin tek başına hareket etmesinin yarım, hatta yarımdan da az etkisinin olabileceğini kaydetti.

Rusya, Çin, İngiltere ve Hindistan liderleriyle ile bire bir görüşmelerinin verimli geçtiğini anlatan Obama, Kuzey Kore'nin füze fırlatma planlarına birlikte yanıt verilmesini istedi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?