banner39

Obama Gül tarafından resmi törenle karşılandı

ABD başkanı Barack Obama'nın ulusal marşlar dinlenirken farklı duruş sergilemesi dikkat çekti.

Arşiv 06.04.2009, 11:48 06.04.2009, 12:01
Obama Gül tarafından resmi törenle karşılandı

ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, Ankara'daki resmi ziyaretine Anıtkabir'den başladı. Obama, Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılandı.

Obama'nın ABD ulusal marşı dinlenirken sağ elini kalbi üzerinde tutarken, Türkiye'nin İstiklal Marşı'nda ise iki elini de yana salması dikkat çekti.

ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'daki temasları kapsamında Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Çankaya'ya hareket etti.

ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'daki temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başladı. Resmi ziyaret çerçevesinde dün akşam Ankara'ya gelen Obama, önce Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in eşlik ettiği Obama, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. ABD Başkanı deftere şu satırları yazdı: "Vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için bir onurdur. ABD'nin 44. Başkanı olarak, Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, Atatürk'ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak Türkiye vizyonunu desteklemeyi ve 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum." ABD Başkanı daha sonra, Çankaya Köşkü'ne gitmek üzere Anıtkabir'den ayrıldı. Bu arada, yoğun ve özel güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir'de, basın mensupları Obama'nın Anıtkabir ziyaretini belirlenen dört ayrı noktadan takip edebildi. Türk basın mensupları, otobüslerle içeriye alındı ve basın mensuplarının ekipmanları polis köpekleri tarafından arandı. Bekleme sırasında, Anıtkabir özel kafeteryası gazetecilere açıldı ve Anıtkabir görevlileri tarafından simit ve şeker ikram edildi. Ayrıca, Obama ile birlikte ABD'den Ankara'ya gelen basın mensuplarına ziyaret sırasında dikkat etmeleri gereken protokol hususları hakkında kısa brifing verildi. Obama ve beraberindekiler gelmeden önce, Misak-ı Milli kulesinin içerisine oda parfümü sıkıldığı gözlemlendi.

OBAMA'NIN OTELİNİN ÇEVRESİNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Akşam saatlerinde Ankara'ya gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın konaklayacağı Sheraton Oteli çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Otele giren araçlar didik didik arandı. Otelin çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Şüpheli şahıs ve otolar çevreden uzaklaştırıldı. Otelin çevresinde polis tarafından barikat kuruldu. Obama'nın uçağının saat 21.15 sıralarında Ankara'ya inmesiyle güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Barack Obama, havalimanına inmesinden yaklaşık yarım saat sonra konaklayacağı Sheraton Oteli'ne geldi. (CİHAN)

OBAMA İLE BİRLİKTE 150 GAZETECİ GELDİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Hüseyin Obama ile beraber Amerika'dan 150 basın mensubunun Türkiye'ye geldiği bildirildi. ABD'li basın mensupları Obama'nın Türkiye ziyaretinde, Ankara ve İstanbul'daki programlarını takip edecek. Akşam saatlerinde Ankara'ya gelen ABD Başkanı daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında konaklayacağı Sharoton Oteli'ne geçti. Obama'nın Ankara'ya gelmesinden yaklaşık bir buçuk saat sonra da, ABD'den yaklaşık 150 basın mensubunu taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi. Basın mensupları daha sonra kendilerini bekleyen 4 otobüse binerek konaklayacakları Hilton Oteli'ne yerleşti. Otelin etrafında bir polis aracı gece boyunca bekledi. ABD'den gelen basın mensupları Barack Obama'nın Ankara ve İstanbul ziyaretlerini yakından takip edecek.

HAVAALANI ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Hüseyin Obama Ankara'ya akşam saatlerinde geldi.Amerika Başkanı'nın Esenboğa Havalimanı'na inişi sırasında havalimanından araçların çıkışına izin verilmedi. Esenboğa yolu yaklaşık yarım saat trafiğe kapatıldı. Uzun süre havalimanından çıkamayan vatandaşlar, korna çalarak duruma tepki gösterdi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Ankara'ya gelişi sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Uçağı, Türkiye saati ile akşam 21.15 sıralarında Esenboğa Havalimanı'na inen Obama, daha sonra dinleneceği Sharoton oteline geçti. Obama'nın havalimanına inişi ile beraber araçların havalimanından çıkışına izin verilmedi. Havalimanında trafiğin kapatılması nedeniyle uzun araç kuyruğu oluştu. Yaklaşık yarım saat boyunca havalimanında bekleyen vatandaşlar, duruma korna çalarak tepki gösterdi. Obama'nın havalimanından ayrılmasının ardından yol yeniden trafiğe açıldı. Trafikte bekleyen vatandaşların araçlarından dışarı çıkarak Obama'nın geçişini izledikleri görüldü. Obama'nın otele gittiği güzergâh üzerindeki yoğun güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Güzergâh üzerindeki kavşaklarda araçların güzergâha girişine izin verilmedi. Şüpheli otolar titizlikle incelendi.

ABD BAŞKANI OBAMA TÜRKİYE'DE

ABD Başkanı Barack Obama, resmi ziyaret çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. ABD Başkanlık uçağı "Air Force One" ile saat 21:20'de Ankara'ya gelen Obama ve beraberindeki heyet, Esenboğa havaalanında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, ikamet edeceği otele doğru yola çıktı. ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı ve çevresinde çok sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Esenboğa yolu saat 18.00 itibariyle ulaşıma kapatılırken, Obama'nın gelişini takip edecek olan basın mensupları ve ekipmanları arandı. ABD Başkanı'nın uçağının yanaştığı Büyük VIP binasının çevresi ve üstünde üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

OBAMA'NIN ANKARA TEMASLARI

ABD Başkanı Obama, ziyaretinin ilk durağı olan Ankara'daki temaslarına yarın sabah Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak. Anıtkabir ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanacak olan Obama, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Temasları çerçevesinde TBMM'yi de ziyaret edecek olan Obama, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderleriyle görüşerek, TBMM Genel Kurulu'na hitap edecek. Türkiye'ye ziyaretinin 1,5 saatini Mecliste geçirecek olan Obama, Köksal Toptan ile 15 dakika baş başa görüşecek. Obama, Toptan'ın makam odasında ayrıca sırasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüş alışverişinde bulunacak.

TBMM Genel Kurulu, yarın saat 15.00'te, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında özel gündemle toplanacak. Obama, parti liderleriyle başbaşa yapacağı görüşmenin ardından, Genel Kurula geçerek 45 dakika olarak planlanan konuşmasını yapacak. Cumhurbaşkanı Gül'ün de ABD Başkanı Obama'yı dinlemek üzere, TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

Obama'nın konuşmasını 165 yabancı basın mensubu ile TBMM'de görev yapan 200'e yakın Türk basın mensubu, basın locasından izleyecek. Obama'nın TBMM ziyareti nedeniyle yarın Meclise ziyaretçi alınmayacak.

Barack Obama, daha sonra Başbakanlık binasına geçerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Obama ve Erdoğan'ın da görüşmelerinin ardından basına hitap etmeleri öngörülüyor.

ABD Başkanı Obama'nın Ankara'daki temaslarının ardından yarın akşam saatlerinde İstanbul'a geçerek, 7 Nisan Salı günü Türkiye'den ayrılacak.

ZİYARETİN GÜNDEMİ

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti çerçevesinde, ''yarım yüzyılı aşan bir süredir hayati konularda dayanışma içinde bulunmuş iki müttefik ve stratejik ortak olan Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkiler'' ile ''her iki ülkenin esasen ortak gündeminde yer alan öncelikli bölgesel ve küresel meselelerin'' görüşüleceği bildirildi.

Bu çerçevede, Orta Doğu'daki son gelişmeler ile İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye görüşmeleri, Irak ve geleceği ile ABD'nin bu ülkeden çekilme süreci, İran ile ilişkiler, Afganistan ve NATO'ya ilişkin son gelişmeler, Türkiye'nin AB üyeliği, Kıbrıs, Balkanlar, Kafkaslar'daki son durum, enerji hatları, küresel ekonomik kriz gibi çok geniş yelpazedeki konu başlıklarının ele alınması bekleniyor.

ANKARA'DAKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ

ABD Başkanı Barack Obama, resmi ziyaret çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

ABD Başkanlık uçağı "Air Force One" ile Ankara'ya gelen Obama ve beraberindeki heyeti Esenboğa havaalanında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer yetkililer karşıladı.

Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, ikamet edeceği otele doğru yola çıktı.

Bu arada, Obama'nın ziyareti nedeniyle Ankara'da bugün ve yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 nisan pazartesi günü sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, güvenlik tedbirleri çerçevesinde, yarın il merkezi üzerinde polis ve askeri hava araçları haricinde tüm sivil havacılık kurumlarına ait hava araçlarına uçuş yasağı getirildi.

Ayrıca bugün ve yarın çeşitli saatlerde bazı güzergahlar tek taraflı olarak konuk başkanın geçişlerinde kısa süreli trafiğe kapatılacak.

Bugün 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankırı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Obama'nın konvoyunun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

Obama'nın temaslarını yapacağı yarın da saat 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi'nin Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak.

Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Kahire Caddesi, Doğukent Caddesi, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros (Ankamall) arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokak, cadde çıkışı ile Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak.

Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, Arjantin Caddesi, İran Caddesi'ne gelen araçlar, Sheraton Oteli istikametine dönüş yapamayacak. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak sakinleri, bu iki günde araçlarını Sheraton Oteli önüne park edemeyecek.

OBAMA'NIN UÇAĞINA TÜRK F-16'LAR EŞLİK ETTİ

ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'daki temasları süresince kalacağı Sheraton Oteli'ne gitmek üzere Esenboğa Havalimanı'ndan ayrıldı. Başkan Obama'yı taşıyan Air Force 1 uçağına, Türk Hava Sahası'na girmesiyle birlikte Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları eşlik etti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?