Obama, Haniye'nin mektuplarına cevap vermemiş

İsrail gazetesi, Hamas liderinin Obama'ya gönderdiği mektuplara cevap gelmediğini iddia etti

Obama, Haniye'nin mektuplarına cevap vermemişİsrail'in en büyük gazetelerinden olan ve İbranice yayımlanan Yedioth Ahranot, Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas iktidarının Başbakanı İsmail Haniye'nin, ABD Başkanı Barack Obama'ya geçtiğimiz günlerde iki ayrı mektup gönderdiğini bildirdi.

Gazetenin haberinde, Haniye'nin her iki mektubunun da Obama tarafından cevapsız bırakıldığı belirtildi.

Amerikalı yetkililerin kaynak gösterildiği haberde, mektupların, Orta Doğu barışı ile Hamas'ın İsrail ve Filistinliler arasında bir ateşkese ilişkin önerilerini kapsadığı ifade edildi.

Yetkililer mektupları Hamas üzerindeki siyasi ambargoyu kırma teşebbüsü olarak yorumlarken, mektuplara cevap verilmemesinin ABD'nin, Hamas ile bir ilişki başlatılabilmesinin, ancak örgütün İsrail devletini tanıma koşuluna bağlı olduğu yolundaki tavrını bir kez daha ortaya koyduğunu savundular.

Hamas, görevine ilk geldiği günlerde de Barack Obama'ya bir mektup iletmişti.

2009 yılı şubat ayında Gazze'yi ziyaret eden Amerikalı Senatör John Kerry eliyle Obama'ya gönderildiği belirtilen mektubu Hamas sözcüsü Fevzi Barhum yalanlamıştı. Mektubun Hamas'ın dış politika danışmanı Ahmed Yusuf tarafından, örgüt adına değil kendi inisiyatifle gönderildiği belirtilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 16:07
banner53
YORUM EKLE

banner39