banner39

Obama ile Medvedev nükleerde anlaştı

Rusya Başkanı Medvedev ile ABD Başkanı Obama'nın görüşmesinden sonra yeni nükleer anlaşmanın hazır olduğu öğrenildi.

Arşiv 19.12.2009, 10:03 19.12.2009, 10:19
Obama ile Medvedev nükleerde anlaştı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya ve ABD uzun süredir devam eden nükleer silahlarda indirim anlaşması müzakerelerinde sona yaklaşıyor. 5 Aralık'ta süresi dolan Stratejik Silahlarda İndirim Anlaşması'nın (START-1) yeni versiyonu ocak ayının ortasında imzalanacak.

İklim Zirvesi için Kopenhang'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama gerçekleştirdiği zirvenin ardından yeni anlaşma konusunda mutabakat sağlandığını açıkladı.

Görüşme sonrası basına açıklamada bulunan Medvedev, "Bazı teknik detaylar için ek çalışmalar gerekiyor. Taraflar son aylarda çalıştığımız tüm konular üzerinde mutabakat sağladı." dedi. Obama da, yaptığı değerlendirmede harika bir ilerleme sağlandığını, anlaşmaya çok yakın olduklarını söyledi. Obama, Rusya devlet başkanı Medvedev'in müzakerelerde gösterdiği katkıdan dolayı da teşekkür etti.

Medvedev-Obama görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko, ocak ayına kadar müzakerelere yılbaşı arası verildiğini söyledi. Yeni anlaşmanın 2010'un ilk ayında parafe edilmesi bekleniyor. Ancak Prikhodko tarafların herhangi bir zaman telaffuz ederek müzakereler üzerinde baskı oluşturulmasına sıcak bakılmadığını kaydetti.

MOSKOVA, ABD'Yİ SUÇLAMIŞTI

Anlaşmanın yılsonuna kadar tamamlanamayacak olması nedeni ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD'yi görüşmeleri yavaşlatmakla suçlamıştı.

Anlaşmanın önceden açıklandığı gibi Kopenhang'da imzalanmasının mümkün olmadığını kaydeden Lavrov, "Detaylarda bir kısım sorunlar olmasına karşın hedefe doğru ilerliyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Ancak ABD'nin müzakereleri yavaşlattığını da not ediyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı eski tartışmalara dönme konusunda da dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmıştı.

ABD Başkanı Obama, temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le yeni anlaşma konusunda mutabakata varmıştı. Buna göre taraflar, nükleer başlık sayısını 1500-1675 aralığına, fırlatma sistemi sayısını da 500-1000 aralığına çekecek.

Rusya'nın halen 3909 nükleer başlık ve 814 taşıyıcı sistemi bulunurken, ABD'nin 5576 nükleer başlık ve 1198 taşıyıcı sistemi bulunuyor. Rus askeri yetkililer, anlaşmazlığın denetim ve değerlendirme prosedürleri ile ilgili olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?