banner39

Obama ile Türkiye arasındaki ironik bağlantılar!

Abdülvahap Efendi: Obama'nın İslam dünyasına mesaj için, İslami kimliğini reddeden Türkiye'yi seçmesi ironik.

Arşiv 10.04.2009, 15:38 10.04.2009, 19:09
Obama ile Türkiye arasındaki ironik bağlantılar!


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Obama'nın Türkiye ziyareti ve Türkiye üzerinden İslam dünyasına verdiği "barış" mesajı tartışılmaya devam ediyor.

Konuya farklı bir açıdan yaklaşan Abdülvehhab el-Efendi ise, mesaj verilen ülkenin Türkiye olmasını yanlış olarak değerlendirdi. İngiltere'de Arapça yayın yapan Kuds-ül Arabi gazetesi yazarlarından Efendi, Obama'nın İslam dünyasına mesaj vermek için Türkiye'yi seçmesini, Türkiye'nin İslami kimliğini reddeden ve bu isimle nitelendirilmek istemeyen bir ülke olması durumuyla çeliştiğini ifade etti.

Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında köprü olduğu şeklindeki söylemleri de hatırlatan yazar, bu söylemin doğru olabileceğini ancak Türkiye'nin kendini Batı'nın bir parçası olarak gören bir ülke olduğuna ve Doğu'yu temsil etme arzusunda olmadığına da dikkat çekiyor.

Obama'nın İslam dünyasına Türkiye üzerinden gönderdiği mesajın "Müslümanlara, Batı tarafından kabul görmek istiyorlarsa İslami kimliklerinden sıyrılmaları gerektiği" olduğu belirtilen yazıda, aynı günlerde yaşanan Rasmussen'in NATO genel sekreterliği krizinin de mesaja gölge düşürdüğü kaydediliyor. İslam'ı rencide eden bir ismin herşeye rağmen aday olarak gösterilmesinin, Rasmussen Yahudileri, eşcinselleri ya da kadınları aşağılayan ifadeler kullansa asla düşünelemeyeceğini söyleyen Efendi, tartışmalara rağmen sürdürülen "medeniyetler arası diyalog" çabalarını da eleştirdi.

Abdülvahap el Efendi'nin makalesinin tamamının tercümesi için tıklayınız

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?