banner39

Obama: Irak'ta devir zamanı geldi

Obama, "Iraklıların ülkelerinde sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Devir zamanı geldi" dedi.

Arşiv 07.04.2009, 22:47 08.04.2009, 07:26
Obama: Irak'ta devir zamanı geldi


ABD Başkanı Barack Obama, Irak'taki tüm Amerikan askerlerinin 2011 yılına kadar çekilmesine ilişkin planlarına bağlı kalacaklarını söyledi.

Türkiye'deki temaslarının ardından Bağdat'a gelen Obama, buradaki Amerikalı askerleri ziyaret etti.

Obama, başkomutanlarını büyük bir alkışla karşılayan Amerikalı askerlere hitaben konuşmasında, Amerikan kuvvetlerinin, demokratik bir ülke olarak ayakta durabilmeleri için Iraklılara gerekli fırsatı sunduğunu, bunun çok büyük bir adım olduğunu söyledi.

Irak'taki misyonları açısından gelecekteki 18 ayın, istikrar sağlanması bakımından çok büyük bir önemi olduğunu kaydeden Obama, "Bu, çok hassas bir dönem olacak" ifadesini kullandı. Barack Obama, askerlerin, görevin yerine getirilmesiyle evlerine dönebileceklerini belirtti.

2011'DE ÇEKİLECEĞİZ

Irak'a sürpriz ziyarette bulunan Obama, Başbakan Nuri El Maliki ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Irak'ın güvenliği konusunda muazzam bir gelişme olduğunu belirtti, Amerikan askerlerinin tamamının 2011 yılına kadar kesinlikle geri çekileceğini vurguladı.

Irak'ı ilk kez ziyaret eden Obama, El Maliki'ye, "Irak topraklarında veya doğal kaynaklarında kesinlikle gözleri olmadığına dair" güvence verdiğini belirtti.

Gazetecilere açıklamasında Irak'taki mevcut duruma da değinen Obama, birçok reformun hayata geçirildiğini, ancak daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunu ifade etti.

Başbakan Nuri El Maliki de açıklamasında, yabancı firmaları Irak'ta yatırım yapmaya davet etti, güvenlik konusunda atılan adımların ülkeyi daha istikrarlı bir hale getirdiğini belirtti.

El Maliki, "Irak artık daha çok güven, huzur ve istikrara dayalı bir ülke ve yabancı yatırımcıları bekliyor" diye konuştu.

Obama'nın Washington'a hareket etmeden önce Devlet Başkanı Celal Talabani ile bir araya gelmesi bekleniyor.

OBAMA, IRAK'TA BUSH'DAN DAHA SICAK KARŞILANDI

Siyaset uzmanları, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'ta, kendisinden bir önceki başkan George Bush'dan daha sıcak karşılandığı fikrinde birleştiler.

Savaşa başından bu yana karşı olan Obama'ya, en azından Bush'a olduğu gibi ayakkabı fırlatılmadığını söyleyen Hazim El Nuami adlı analist, "Bu sefer ayakkabılar havada uçuşmadı" diye konuştu.

Obama'nın ziyareti hakkında fikri sorulan birçok Bağdat sakini de, yeni ABD başkanının sözünde duracağı düşüncesinde olduğunu söyledi.

BEŞ SAATLİK ZİYARET

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'den sonra sürpriz bir ziyaret için gittiği Irak'tan ayrıldı.

CNN televizyonu, Obama'nın yaklaşık 5 saat süren Irak gezisinin sona erdiğini ve Başkan'ın Bağdat'tan hareket ettiğini duyurdu.

Obama'yı taşıyan Amerikan başkanlık uçağı Air Force One, Türkiye'den hareket ettikten sonra Bağdat'a inmişti.

ABD Başkanı olarak ilk kez Irak'ı ziyaret eden Obama, burada Amerikan askerlerinin yanı sıra Amerikalı komutan General Ray Odierno ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya gelmişti.

Obama'nın, Washington'a gittiği belirtiliyor.  Ancak resmi olmayan kaynaklar Obama'nın İsrail'e de uğrayacağını iddia ediyor.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?