banner39

Obama: Kürtlere sempatim var

ABD Başkanı Obama DTP lideri Türk ile yaptığı görüşmede, "Kürtlere sempatim var" dedi.

Arşiv 08.04.2009, 05:28 08.04.2009, 05:28
Obama: Kürtlere sempatim var


DTP Genel Başkanı Ahmet  Türk ile Barack Obama arasındaki 7 dakikalık görüşmede, ABD Başkanı "Kürtlere sempatim var" dediği belirtildi. Ahmet Türk ise "Sorun ancak, PKK ve Öcalan muhatap alınarak çözülebilir" mesajını verdi.

"Kürt sorunu silahla çözülmez" diyen ABD Başkanı Barack Obama ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk görüşmesinde ilginç diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı. Türkiye'de ilk kez bir Kürt siyasetçi ile tanıştığını belirten Obama, "DTP'nin siyaset içinde olması önemli. Parti olarak önemli görev üstleniyorsunuz. Kürtlere sempatim var" dedi.

"Kürt sorunu silahla çözülmez" diyen Obama ile Türk arasında 7 dakika süren görüşmede azınlıklar da gündeme geldi. Obama, azınlıkların, grupların ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılayan formüllerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Türk, Obama'ya DTP'nin Demokratik Özerklik Projesi ile Kürt sorunun çözümü konusundaki görüşleri kapsayan üç sayfalık bir mektup sundu.

ABD'nin gücüne vurgu yapılan mektupta, Kürt sorununun "tarafların" (PKK ve Öcalan'ın) muhatap alınarak çözülebileceği belirtildi. Mektupta, son 30 yıldır bölgede yaşanan şiddet olaylarının sonuçları, PKK'nın bölgedeki pozisyonuna dikkat çekildi.

DTP'NİN ÖNERİLERİ
Mektupta şu öneriler yer aldı:

* Kürt sorunu Türkiye'nin bütünü içinde masaya yatırılmalı. Kürt sorunu barışçıl bir çözüme kavuşturulmadan Ortadoğu'da barış olgunlaşmaz.

* Türkiye'nin üniter yapısına saygı gösteriyoruz. Bu çatı altında yerel ve bölgesel özerk yapıların önü açılmalı.

* Demokratik Özerklik Projesi kapsamında Türkiye 20-25 bölgeye ayrılmalı. Her bölge kendi ismi ile adlandırılarak yeni bir yönetim biçimi oluşturulmalı.

* Resmi dil ve bayrak bütün Türkiye için geçerli olmakla birlikte her bölgenin kendine özel sembolleri ve renklerine izin verilmeli.

* Kürtlerin temel hak ve özgürlükleri anayasal güvenceye kavuşturulmalı.

* PKK'ya yönelik bir af çıkarılmalı ve dağdan inenlerin cezai takibata uğramadan siyaset yolu açılmalı.

'BAŞARIMIZ TÜRKİYE DEMOKRASİSİNİN ZAFERİ'

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, seçim sonrası ilk grup toplantısında, partisinin bölgede oylarını artırmış olmasının demokrasiye katkı sunacağını söyledi. Türk, "DTP'nin başarısı Türkiye demokrasisinin bir zaferidir. DTP'nin güçlenmesinden korkmayın. Türkiye'nin bölgede güçlü olması için partimizin önemi anlaşılmalı. 25 yıldır Kürtleri susturabildiniz mi? Sandıktan çıkan sonuca saygılı olunmalı" diye konuştu. Türk, şöyle devam etti: "Seçim sonuçları AKP'ye ihtar niteliğindedir. AKP gerekli dersi çıkarmaz, politikalarını gözden geçirmezse ilk genel seçimlerde daha ciddi bir çözülmeyle karşı karşıya kalmaktan kurtulamayacak. AKP'yi frenleyen en önemli muhalefet gücüyüz. Medya da partimize yönelik izolasyon uyguladı." DTP eşbaşkanları Türk ve Emine Ayna grup toplantısına milletvekilleri ile birlikte geldi. Kulis boyunca Ayna ve Türk'ün şakalaşıp gülüşmeleri, diğer milletvekillerinin neşeli tavırları dikkat çekti.

Kaynak: Sabah

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?