banner39

Obama Netanyahu'ya 'Lübnan'a saldırma' diyecek

İsrail başbakanını Washington'a çağıran Obama'nın İsrail'in Lübnan'a saldırmasını engellemek istiyormuş

Arşiv 27.05.2010, 11:24 27.05.2010, 13:32
Obama Netanyahu'ya 'Lübnan'a saldırma' diyecek

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'yu sürpriz bir davetle Beyaz Saray'da görüşmeye çağıran ABD başkanı Barack Obama'nın, yeni bir Hizbullah-İsrail savaşını önlemeye çalıştığı iddia edildi.

Lübnan gazetesi En-Nahar'ın haberine göre, gelecek hafta Washington'a gidecek olan Netanyahu'ya ABD yönetimi "her ne sebep ya da amaçla olursa olsun Lübnan'la savaşa girme" diyecek.

Dışişleri kaynaklarına dayandırılan habere göre, Obama Netanyahu'dan ABD'nin yeniden başlattığı Orta Doğu barış sürecine zarar vermemesini isteyecek.
Lübnan lideri Said Hariri geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan, Suriye ve Türkiye'nin ardından ABD'ye gitmiş ve Obama ile görüşmüştü.

Görüşme, İsrail'in Lübnan ve Suriye'yi Hizbullah'a Scud füzesi vermekle suçladığı ve yeni bir savaş iddialarının yüksek sesle dile getirildiği bir dönemde yapıldı.

Bu görüşmenin hemen ardından Obama özel bir mektupla Netanyahu'yu ABD'ye çağırdı. İsrail başbakanı 1 Haziran'da Beyaz Saray'da başkan Obama ile görüşecek.

Lübnan ve İsrail tatbikatlarla tetikte

Öte yandan, İsrail ve Lübnan ‘yeni savaş çıkacağı’ spekülasyonları eşliğinde sivil savunma ve askeri tatbikatlara hız verdi.

Netanyahu, pazar günü başlayan beş günlük ‘Dönüm Noktası 4’ adlı tatbikatın savaş çıkarma amacı taşımadığında ısrar ederken, Nasrallah “Lübnan’a yeni bir savaş başlatır, kıyılarımızı kuşatırsanız Akdeniz’de işgal altındaki Filistin’e (İsrail) giden bütün askeri, sivil ya da ticari gemiler İslami direnişin hedefi olacaktır" açıklamasıyla öne çıktı.

Bu gerilim ortamında Lübnan ordusu da Sayda kenti yakınlarında askeri tatbikat yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?