banner39

Obama, Nevruz öncesi İran'a seslendi

Obama, "Tahran'a yönelik diplomatik temas ve diyalog teklifi"nin hala geçerli olduğunu açıkladı.

Arşiv 20.03.2010, 16:25 20.03.2010, 16:25
Obama, Nevruz öncesi İran'a seslendi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

ABD Başkanı Barack Obama, yönetiminin Tahran'a yönelik diplomatik temas ve diyalog teklifinin hala geçerli olduğunu söyledi. 

Obama, geçen yıl Nevruz Bayramı'nda yayımladığı video mesajında İran'la "taze bir başlangıç" teklifinde bulunmasından tam bir yıl sonra, yine aynı vesileyle yayımlanan mesajında, Tahran'a diyalog ve diplomasi önerisini yineledi.

Beyaz Saray tarafından, internet sitesinde Farsça altyazıyla yayımlanan videoda Obama, ülkesinin Tahran'la diplomatik diyalog önerisinin hala geçerli olduğunu, ancak İran hükümetinin izolasyonu seçtiğini belirtti.

Obama, "ABD'nin, her bir insanoğlunun haysiyetine ve İranlıların haklarını kullanabilecekleri, küresel ekonomiye tam biçimde katılabilecekleri ve ülke sınırları ötesinde eğitim ve kültürel değişimler yoluyla dünyayı zenginleştirebilecekleri bir geleceğe inandığını" dile getirdi.

"(İran'a yönelik) kapsamlı diplomatik temas ve diyalog teklifimiz masada duruyor" ifadesini kullanan Obama, "ancak geçen yılın akışı içinde, İran hükümetinin kendisini izole etmeyi seçtiğini ve daha iyi bir gelecek yerine kendi kendini baltalayacak biçimde geçmişe odaklandığını" kaydetti.

Ülkesinin İran hükümetiyle arasındaki farklılıklara rağmen, İran halkı için "daha umutlu" bir geleceğe bağlı olduğunu bildiren Obama, "İran hükümetinin sorumlu tutulması için uluslararası toplumla birlikte çalışıyoruz, çünkü onlar uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetti" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?