banner39

Obama: Uzay programı lüks değil

ABD Başkanı Obama, "Mars'a insanla gidilecek günleri göreceğimizi tahmin ediyorum" dedi.

Arşiv 16.04.2010, 01:42 16.04.2010, 01:42
Obama: Uzay programı lüks değil


ABD Başkanı Barack Obama, "ABD'nin uzay programı lüks değil, ülkemizin öz ihtiyacı" olduğunu söyledi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Florida eyaletinde Atlas Okyanusu'na nazır Cape Canaveral Kennedy Uzay Üssü'nde tarihi füze rampalarını bugün ziyaret eden Obama, "NASA (atalet içinde) son evresine girmiyor. Yüksek emellerinde mümkün olan her yere gitmek için feza görevimize yüzde yüz sadığız" dedi.

"Burada, ulusumuz son 50 yılda (20 Temmuz 1969'da insanoğlunun ilk kez Ay'a gidişi dahil) nice yüksek görevlerini yerine getirmiştir. Mars'a insan gidecektir" diyen Obama, sözlerini, "NASA, büyük atılımların yolundadır, eski hallerinden devamından yana değildir" diye sürdürdü. Obama, "Mars'a insanla gidilecek günleri göreceğimizi tahmin ediyorum" diyerek Uzay Üssü'ndekilere moral verdi.

Devletin uzay programının yürütülmesine katkı sağlayan özel şirketlere yardımı sürekli kılacağını vurgulayan Obama, "2025'e kadar, 15 yılı geçmeden Mars'a ve Güneş Sistemi'nin hudutlarına gidileceğini" belirterek, "Uzay mekikleri (bu yıl sonuna kadar) tamamen emekli olsa da feza programımız, daha hızlı gelişerek sürecektir" dedi.

Obama, eski astronotlar Eugene Cernan ve Neil Armstrong'un sert eleştirisine de yanıt getirerek, "Bundan sonra ilk aşamada uzun uzay yolculuklarından ilki olacak Mars'tan sağ salim Dünya'ya dönüşü rahatlıkla yerine getirebileceklerini" bildirdi.

YENİ UZAY PROGRAMI

Yeni uzay programını Florida'daki Uzay Merkezi'nde ilan eden Başkan Obama, astronotları uzaya taşıyabilecek yeni ağır fırlatma sisteminin gelecek 5 yılda inşa edilmesini teklif ederken, insanlı uzay seferlerinin maliyetini karşılamak ve Florida'da 2 yıl içinde 2500 yeni iş yaratmak için NASA'nın bütçesine 6 milyar dolar ek kaynak talebini makamında koruyor.

Uzay mekiklerinin bu yıl içinde emekliye ayrılmaları, Cape Canaveral Uzay Merkezi'nin şu an yüzde 60'ına karşılık gelen 9 bin kişinin işini kaybetmesine yol açacak.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?