Obama ve Medvedev İran konusunda anlaştı

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya lideri Dimiriy Medvedev İran konusunda anlaştı.

Obama ve Medvedev İran konusunda anlaştı


Dünya Bülteni / Haber Merezi

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, müzakerecilerine, Birleşmiş Milletler'in (BM) İran'a yeni yaptırımlar uygulaması yönündeki çabaların yoğunlaştırılması talimatı verme konusunda fikir birliği ettiği bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, telefonla görüşen iki liderin, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yeni yaptırımlar uygulaması yönünde anlaşma sağlamasını "olumlu gelişme" olarak değerlendirdikleri bildirildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise bir buçuk saat süren görüşmede iki liderin bir dizi konuyu "yapıcı ve derinlemesine" bir şekilde ele aldığı kaydedildi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice ise İran'ın nükleer programına karşı BM Güvenlik Konseyi tarafından yaptırım kararı çıkartmaya yönelik görüşmelerin yoğun şekilde devam ettiğini söyledi.

Rice, BM'de gazetecilerin İran'ın nükleer programına karşı BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya (5 1 ülkeleri) arasında devam eden yaptırım görüşmeleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Rice, söz konusu 6 ülke arasındaki görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiğini ve iyi bir ilerleme sağladığını belirterek, İran'a karşı "iki ayaklı yol izlediklerini", bunun bir ayağının "baskı uygulamak" diğer ayağının da "diplomasiye fırsat vermek" olduğunu söyledi.

Rice, "(İran üzerinde) Baskı artmaya devam ediyor, İran'ın hala seçme hakkı var, eğer yanlış seçim yaparsa baskımız yoğunlaşacak" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın İran'a yapması beklenen ziyaretler ve bu iki ülkenin çabalarıyla ilgili soru üzerine ise Rice, yaptırım yönündeki görüşmelerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini, amaçlarının İran'ın nükleer programına yönelik "en kısa zamanda anlamlı bir BM Güvenlik Konseyi kararı çıkartmak" olduğunu söyledi.

Silva'nın ziyaretinin Güvenlik Konseyi'nden yaptırım kararı çıkartma yolunda devam eden 5 1 görüşmelerinde sağlanan ilerlemeyi engellemediğini belirten Rice, görüşmelerin hem New York'ta hem de başkentlerde devam ettiğini bildirdi.

"Lula'nın İran'a ziyareti diyalog için son şans"

Bu arada Amerikalı üst düzey yetkili, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın İran ziyaretinin bu ülkeye nükleer programıyla ilgili yaptırımlara karar verilmeden önce diyalog için son bir şans niteliği taşıdığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen yetkili, "Lula'nın ziyaretinin bu ülkenin uluslararası toplumla diyaloga girmesi için son bir şans olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Aralarında Lula'nın da bulunduğu 9 devlet ve hükümet başkanı pazartesi günü yapılacak G15 zirvesi için Tahran'a gidiyor. Görüşmelerde Türkiye ile Brezilya'nın İran'ın nükleer programına meselesine diplomatik çözüm bulunmasına yönelik çabaların gündemde olması bekleniyor.

ABD'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Susan Rice da bugün, Lula'nın İranlılar'a "baskının giderek arttığını ve nükleer programıyla ilgili olarak müzakerelere başlaması gerektiğini" söylemesini umduğunu da belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 03:01
banner53
YORUM EKLE

banner39