banner15

Obama ve Medvedev'den tarihi el sıkışma

ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Medvedev, nükleer silahları azaltma kararı aldı.

Obama ve Medvedev'den tarihi el sıkışma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen bir törenle nükleer silahların yüzde 30 azaltılmasını öngören anlaşmaya imza attı.

İmza töreninin ardından bir konuşma yapan Obama, Çek Cumhuriyeti'ne ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti ve "Anlaşmanın hayata geçmesinde Sayın Medvedev'in çok büyük katkısı var" dedi.

Obama ayrıca, anlaşmanın Amerikan Senatosu'nda bu yıl onaylanmasını ümit ettiğini açıkladı. ABD Başkanı ayrıca, Ortadoğu'dan Asya'ya kadar silahlanmayı önlemeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

ANLAŞMA NE GETİRİYOR?

Moskova ve Washington, anlaşmanın yürürlüğe girmesini takiben nükleer silahlarında indirime gidecek. İlk START anlaşması 1991'de imzalanmış ve süresi 2009 sonunda dolmuştu.

ABD ile Rusya'nın geçtiğimiz ay üzerinde anlaşmaya vardığı yeni START anlaşmasına göre her iki ülke de 1,550 nükleer başlığı imha edecek. Yapılan anlaşmaya göre nükleer başlıkların yüzde 30 dolayında azaltılması hedefleniyor. Varılan mutabakata göre, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından gelen 7 yıl içinde bu hedefe ulaşılacak. Rusya ile ABD, START anlaşması konusunda anlaştığında ABD Başkanı Barack Obama, tartışmalı silahların kontrol altına alınmasıyla ilgili son yılların en iyi anlaşmasının yapıldığını belirtmişti.

NÜKLEER SİLAHSIZLANMA ANLAŞMASI

Taraf ülkeler/Nükleer silah sayısı

Rusya: 2800
ABD: 2200
Fransa: 300
Çin: 180
İngiltere: 160

Taraf olmayan ülkeler/Nükleer silah sayısı

İsrail: 80
Pakistan: 60
Hindistan: 60
Kuzey Kore: 10
 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 14:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35