banner39

Obama: Zafer dokunma mesafesinde

Demokrat Parti'de yarışını Hillary Clinton'un önünde sürdüren Obama, "Zafer, dokunabilecek kadar yakın" dedi.

Arşiv 21.05.2008, 09:51 21.05.2008, 10:04
Obama: Zafer dokunma mesafesinde


ABD'de Demokrat Parti'deki başkan adaylığı yarışını sürdüren Barack Obama, Kentucky ve Oregon eyaletlerindeki önseçimlerin ardından zafere dokunabilecek kadar yakın olduğunu söyledi.

ABD'de iki eyalette yapılan önseçimlerde, Kentucky'yi senatör Hillary Clinton, Oregon'u da senatör Barack Obama kazandı. Muhafazakar eyalet Kentucky'deki ön seçimde Clinton, Obama önünde açık farkla galip geldi. Burada Hillary yüzde 65, Obama ise yüzde 30 oy aldı.

Liberal eğilimli Oregon eyaletinde ise, saat farkından dolayı sonuçlar daha geç belli olmaya başladı. Oyların şimdiye kadar yüzde 42'si sayılırken Obama, Clinton önünde yüzde 41'e karşı yüzde 59 ile önünde gidiyor.

Şu ana kadar parti liderini belirleyecek delegelerin belirlenmesi için yapılan ön seçimlerde Barack Obama daha çok sayıda delege kazandı. Ama Obama'nın da adaylığını kesinleştirmek için gerekli 2 bin 26 delegeye ulaşması mümkün görünmüyor. Bu durumda yarış Demokrat Parti Kongresi'ne kalabilir.

Obama, seçilen delegelerin dışında, partinin senatör ve kongre üyeleri ile valiler ve diğer üst düzey üyelerinden oluşan süper delegeler arasında da en büyük desteğe sahip görünüyor.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?