banner39

Obama: Zirvedeki tüm ülkeler anlaşmak zorunda değil

ABD Başkanı, G-20 zirvesinde ülkeler arasındaki farklı yaklaşımların büyütülmemesi gerektiğini, herkesin her konuda anlaşmasının beklenemeyeceğini söyledi

Arşiv 01.04.2009, 15:41 01.04.2009, 15:41
Obama: Zirvedeki tüm ülkeler anlaşmak zorunda değil


G-20 zirvesi öncesinde İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile ikili görüşme için bir araya gelen Obama, ABD Başkanı olduktan sonra çıktığı ilk deniz aşırı gezisinin birinci ayağında basın önünde sınav verdi.

Obama ve Brown, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı. Obama, "G-20 ülkelerinin kendi yaklaşımlarını sürdürdüklerini biliyorum. Her noktada da anlaşmayacağız. Ben buraya bazı fikirler ortaya atmaya geldim ancak aynı zamanda dinlemeye de geldim, konferans vermeye değil" dedi.

Buna karşın Obama, finansal krizin sınırları olmadığını ve ABD gibi ülkelerin, liderlik etme fırsatını kaçırmaması gerektiğini söyledi. Obama, "Bu toplantının, finansal problemlerle başa çıkmada ihtiyaç duyulan büyük konsensüsü yansıtacağına güvenim tam" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya, G-20 çerçevesinde ortaya konulan planlardan memnuniyetsizliklerini ortaya koymuştu.

Washington yönetimi, 787 milyar dolarlık bir ekonomik teşvik paketiyle ekonomisini canlandırma yolu izlerken, diğer ülkelerin de piyasaya daha fazla para pompalamasını istiyor. Bu çerçevede Obama, basın toplantısında, "sadece ABD'den ekonomik motor olmasının beklenemeyeceğini" de söyledi. Fransa ve Almanya ise dikkatlerin regülasyon ihtiyacından saptırılmasından yana değil.

Ülkeler arasındaki farklılıkların basında fazla abartıldığını söyleyen Obama, bütün devletlerin küresel piyasadaki yerini korumak için bazı adımlar atması gerektiğini, aynı zamanda büyümeyi sağlamanın gerektiğini belirterek, "Bunlar tartışma konusu bile değil" dedi. Barack Obama, "Bu meseleye biraz drama ekleme yönünde büyük bir çaba var. Ancak gerçek şu. ABD ve diğer bazı ülkelerin bizi bu zor zamandan çıkarmaya yardım edeceğine güvenim tam" ifadelerini kullandı.

Bütün ilgili tarafların sorumluluk ve aciliyet hissiyle hareket etmesi gerektiğini belirten Obama, korumacı yaklaşımların reddedilmesini de istedi. Obama, "İnsanlar evlerini, işlerini kaybediyorlar. Krizden önce de ekonomik olarak umutsuz durumda olanlar, kendilerini daha da umutsuz bir konumda bulabilirler. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en derin ekonomik krizle yüzleşiyoruz" dedi.

DÜNYA KUPASI

Bir İngiliz gazetecinin, Ukrayna ile Dünya Kupası elemeleri çerçevesinde futbol maçı yapacak İngiltere'ye iyi şans dileyip dilemeyeceği yönündeki sorusuna karşılık Obama, "Kısa süre önce ABD'de üniversite basketbol maçlarıyla ilgili tahminlerimi söylemiştim. Bu da her türlü tartışmaya yol açtı" diye konuştu ve "Futbol konusunda fikirlerimi açıklamam bir hata olacaktır" ifadesini kullandı.

Obama, Afganistan, Ortadoğu ve İran ile ilişkilerle ilgili problemlerde diplomasinin kullanılmasının önemine de işaret etti.

Obama bugün, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile, nükleer silahların azaltılması ve terörizmle mücadele konularını da içeren bir dizi konuda görüşmek üzere bir araya geliyor. Barack Obama, aynı zamanda Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile de G-20 liderleriyle bir akşam yemeğine katılmadan önce görüşecek.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?