banner39

Obama ziyaretine Arap dünyasının bakışı

Obama'nın Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret Arap dünyasında da geniş yankı buldu

Arşiv 06.04.2009, 15:25 06.04.2009, 16:57
Obama ziyaretine Arap dünyasının bakışı

 

Furkan Torlak/Dünya Bülteni

Katar'dan yayın yapan Al Jazeera televizyonu resmi sitesinde Amerikan Başkanı'nın Türkiye ziyaretini "Obama, Türk liderlerle görüşüyor, İslam dünyasına sesleniyor" başlığıyla duyurdu.

Al Jazeera televizyonu resmi sitesinde Amerikan Başkanı'nın Türkiye ziyaretini "Obama, Türk liderlerle görüşüyor, İslam dünyasına sesleniyor" başlığıyla duyurdu. Al Jazeera televizyonu ziyaretin hem devlet hem de halk düzeyinde önemli olduğunu, geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yükselen Amerikan karşıtlığının bu ziyaretle aşılmasının da hedeflendiği vurguladı. Nitekim ziyaret sırasında etkisi çok zayıf olan gösterilerin yapılmasının da buna işaret ettiğini belirtti.

Mısır Radyo Televizyonu

Mısır radyo televizyonu resmi sitesinde "Obama, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermek ve Müslümanlarla ilişkileri sürdürmek için Ankara'da" başlığını attı.

Dustur (Ürdün)

Ürdün, El Dustur gazetesi Obama'nın ziyaretinde Irak ve Afganistan gibi konuların öne çıkacağını söyledi. Gazete, Obama'nın bu ziyaretle Türkiye ve İslam ülkeleriyle ilişkileri düzeltmeyi hedeflediğini savundu. El Dustur, Ankara'nın özellikle Amerika'nın Irak'tan çekilme sürecinde etkili olabileceğini söyledi.

KUNA (Kuveyt)

Kuveyt haber ajansı ise Türkiye'nin Barak Hüseyin Obama'nın ziyaretine büyük önem verdiğini ifade etti. Ajans, Obama'nın ziyaretinin, Türkiye'nin bölge barış ve istikrarı noktasındaki çabalarının Washington tarafından dikkate alındığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

RTODAY Arabic

Rusya'dan Arapça yayın yapan Rtoday televizyonu Obama'nın Türkiye ziyaretini resmi sitesinde "İslam dünyasına verilecek mesajın çıkış noktası Türkiye" başlığıyla duyurdu. Obama'nın AB ülkelerine Türkiye'yi tam üye olarak kabul etmeleri çağrısını hatırlatan Rtoday, Amerikan başkanının Türkiye'yle stratejik ilişkileri yeniden güçlendirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Al Alam televizyonu

İran'dan Arapça yayın yapan Al Alam televizyonu Amerikan Başkanı Obama'nın Türkiye ziyaretinin Türkiye'nin büyüyen rolünün tanınması olarak değerlendirdi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?