banner39

Obama ziyaretine Rus basınının bakışı

ABD devlet başkanının Türkiye gezisi, Rus basınında da geniş yer buldu

Arşiv 07.04.2009, 13:19 07.04.2009, 17:35
Obama ziyaretine Rus basınının bakışı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Obama'nın ziyaretini ABD'nin Türkiye'yi İslam dünyası ile aralarında arabuluculuk yapma isteğine bağlayan Rus basını, Obama'nın iki gün içinde George W. Bush tarafından bozulan ilişkileri düzeltebildiğini iddia etti.

ABD başkanının gündeminde Karabağ sorununun da bulunduğunu ve İlham Aliyev'in Ermenistan-Türkiye ilişkilerine olan tepkisini de hatırlatan haberlerde, Aliyev'in İstanbul gezisini iptali ve Nabucco görüşmelerinin ertelenmesi geniş yer buldu.

Obama'nın Türkiye ziyaretini önemli bir kişisel tercih olarak değerlendiren Rus basını iki ülke arasında yeni ilişkilerin başlatılacağını savundu. "Büyük bir ihtimalle ABD ordusunun Irak'tan çekilmesi sırasında Türkiye topraklarının kullanılması konusunda da anlaşma sağlanacak" ifadelerine yer verilen yorumlarda, ABD başkanının Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğe de dikkat çekildi.

Obama'nın üyelik açıklamasının siyasi sonuç doğurmasa da Türklerin sempatisini kazanması açısından önemli olduğu kaydedilen haberlerde, bu desteğin onun sözde Ermeni soykırımına dair söylediklerini unutturduğu öne sürüldü. Rus basını, birkaç hafta içerisinde Türkiye ile Ermenistan arasında sınırlar açılabileceğini de iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?