banner39

Obama'dan Avrupa'ya mesaj!

Obama, Ankara'da, beklentilerin aksine İsrail'e, Azerbaycan'a, Ermenistan'a ve en önemlisi Avrupa'ya mesaj verdi.

Arşiv 06.04.2009, 15:35 06.04.2009, 16:29
Obama'dan Avrupa'ya mesaj!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, TBMM Meclisi'nde konuştu... İşte Obama'nın konuşmasından satırbaşları...

Ülkelerimiz arasındaki dostluğu pekiştirmekten dolayı gurur duyuyorum. Mesaj verip vermediğimi soranlar oldu. Evet, Türkiye ve ABD birlikte çalışmalı ve güçlükleri çözümlemeli. Hakikaten Anıtkabir ziyaretinden çok etkilendim. Onun bıraktığı en büyük anıt, demokrasi ve laikliktir. Türkiye yabancılara teslim edebilirdi. Yabancıları uzaklaştırarak cumhuriyet kuruldu.

ABD'ye Amerikan Devrimi sırasında başkanlık eden George Washington'a, tıpkı Ankara'daki Atatürk'e yapılan gibi, biz de kurucumuza büyük bir anıt yaptık. Washington Anıtı Beyaz Saray'ın penceresinden her gün gördüğüm büyük bir anıt. Bu anıtın yapımı sırasında birçok katkı yapıldı. Bugün de bu anıtın durması bu kişilerin katkısı sayesinde oldu. Bunlardan bir tanesi de İstanbul'dan geldi. Osmanlı Sultanı Abdülmecit bize bir mermer plaka gönderdi. Bu anıtın inşasına yardımcı olmak için. Burada bir şiir yazılıydı. Mermer üzerindeki şiirden bu yana 150 yıl geçti. Dostluğumuz devam ediyor. Birçok kuruluşta beraber olduk. NATO da Türkiye'nin girdiği önemli örgütlerden. Türkiye ve ABD, beraberce Kosova'da, Kabil'de savaştılar.

Halklarımız arasında bağlılık arttı. Pek çok zorlukları son 60 yıl içinde beraber aştık. Karşılaştığımız pek çok güçlük var, krizler var, sınır tanımayan kötülükler var. Bu başlıklar bu yüzyılın sorunları ele almamız gereken konular. Bu sorunları güçle mi, adil düzenle mi  çözeceğiz? Bunun için tüm ulusların birarada çalışmaları gerekiyor. Bizler böyle yapınca daha da güçleneceğiz. Bu fırsatı her yerde söyledim Amerika bu kapsamda G-20'de krizle mücadele verdiği destekle krizin üstesinden gelmeyi düşünüyoruz. Krizden çok etkilenenenlerin azalmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanıyla sabah ticaret için ele aldığımız konular oldu. Enerji bağlamında da konuştuk.

AVRUPA'YA MESAJLAR

Yenilenebilir enerji kaynaklardan bahsedebiliriz. Sizin, doğu batı konusunda doğalgaz koridoru anlamında büyük önemi var. 21 yy'ın özgür ve bağımsız Türkiye'sini destekliyoruz. AB üyeliğinizi sonuna kadar  destekliyoruz. sadece müttefik değiliz birbirimize bağlıyan önemli ortaklığımız var. Tabi ki Türkiye'nin kendi sorumlukulukları var. Reformlar yapıyor. Bu reformnları, AB için değil kendiniz için yaptınız. Kürtçe yayına başladınız, Kürtçe Tv'ye başladınız. Çünkü demokrasiler durağan olmaz. İnanç özgürlüğü STK'ları güçlendirir. Bunun için Heybeliada  rum okulunun açılmasını destekliyoruz.

AZERBAYCAN ve ERMENİSTAN'A MESAJLAR

Abraham Lincoln'un anıtı önemlidir. Ülkemizde ayrımcılık vardı kölelik vardı, geçmişte trajik zamanlar vardır. Geçmiş çözümlenemezse bunları çözemeyiz. Ermeni ve Türk halkları bu süreci beraber anlamalı. Bu anlamada açılan sınırlar beraber sınırların açılması noktasında adımlar atılması memnuniyet verici. Azerbaycan ve Ermenistan meselesi de, barışa yönelik çabaları da ABD tarafından desteklenmektedir.

İSRAİL VE İRAN'A MESAJLAR

Ortadoğu'da İsrail ve Filistin devleti ortak hedefimizdir. Aslolan Annapolis'tir, hem İsrail ve Filistinliler her iki taraf da sorunları çözmelidir. ABD ve Türkiye bu barışta yardımcı olabilir. Türkiye'ye Suriye ve İsrail arasındaki görüşmelerde yardım etmeliyiz. Bu süreçte İran nükleer silahları bırakmalı, dünyanın bu bölgesi, bundan fayda umamaz. İran'ın liderlerine söylemek isterim. İran'ın yapmaya çalıştıkları bir çok şey var, İran seçimini yapacak, halklarına daha iyi bir seçenek mi sunacak, yoksa daha fazla silah mı?

Irak'ın güvenlği herkes için önemli. Bizler Irak için çalışacağız. Biz de uzlaşmacı tutumla bunları çözeceğiz. Bu kapsamda PKK da var..

ABD olarak ne PKK'ya ne de başka terör örgütüne destek veririz

AFGANİSTAN KONUSU

Bizler Afganistan'daki güvenliği arttırıyoruz. Türkiye bu anlamda güçlü bir ortağımız. Bu zorlukları beraber aşacağız. ABD hiçbir zaman İslam'la savaşta değildir olmamıştır olmayacaktır. Fırsatları güçlendirmek adına bağlantıyı arttırmalıyız. Sadece terörizm kapsamında değil daha kapsamlı çalışmalıyzı daha da ortak çalışmalıyoz. İslam dünyaın kalkınmasında da katkı bulunmakadtr. Pek çok Amerikan ailesinde müslümanlar da var ve ben de bunlardan biriyim...

Ben daha fazla çocuğun eğitim almasına önem veriyorum herkes daha fazla eğitim almalı. Müslüman dünyasında daha fazla ne yapabilir diye düşündüm.Türk atasözü var: Yangına körükle gidilmez. Güç sorunları çözemez. Gelecek güçlülerin değil birşeyleri meydana getirenlerin elindedir. Siz medeniyetlerin ortasında buluştuğu yerdesiniz, ülkeyi bir yöne çekmek isteyenler olabilir. Türkiye'nin büyüklüğü ortada durmasında kaynaklıyor. Ümitlerimiz, Türkiye'yi Türkiye yapıyor. Ben yine burada güçlü bir Türkiye'den yanayım.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?