banner39

Obama'dan 'Bütçe açığını yarıya indirme' sözü

Resesyona rağmen bütçeyi akıllıca kullanma uyarısı yapan Obama, bütçe açığını yarıya indirme sözü verdi.

Arşiv 24.02.2009, 04:08 24.02.2009, 04:08
Obama'dan 'Bütçe açığını yarıya indirme' sözü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack H. Obama, 2010 yılı bütçe tasarısı ve mali disiplin konularının ele alındığı toplantıda, eyalet yönetimlerini yaşanan büyük resesyona rağmen bütçeyi akıllıca kullanmaları konusunda uyardı ve bütçe açığını yarıya indirme sözü verdi.

Beyaz Saray'da bugün yapılan bütçe görüşmelerindeki konuşmasında Obama, geçtiğimiz hafta yasalaşan ve ülkenin kötü ekonomik gidişatına son verme amacındaki 787 milyar dolarlık teşvik paketinin en kısa sürede eyalet yönetimlerince uygulanacağına inandığını açıkladı. Obama, "Son yılların en ağır ekonomik kriziyle karşı karşıyayız ve durum da paketin politikalardan ve kişisel konulardan bağımsızca akıllıca uygulamaları beraberinde getiriyor" dedi.

Teşvik paketinin yaklaşık 15 milyar dolarının eyaletler için en erken Çarşamba günü kullanılabileceğini belirten Obama, harcamalarda sağlık alanına öncelik verileceğini söyledi. Obama, diğer harcamalar için para akışının ise önümüzdeki aylarda başlayacağını kaydetti.

Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın acil ihtiyaç fonlarının nasıl harcandığını denetlemekle görevlendirildiğini belirtti. Yönetimin, teşvik paketiyle önümüzdeki 2 yıl içerisinde 3.5 milyon iş gücünü koruyacak yada yeni fırsatlar oluşturacağını umduğunu ifade eden Obama, resesyona girilen 2007 Aralık tarihinden beri 3.6 milyon kişinin işini kaybettiğini açıkladı.

Başkanlığının ilk döneminin sonuna kadar bütçe açığını yarı yarıya indirme sözü veren Obama, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkesinin bütçe açıklarına bir son vermeden durumu sürdüremeyeceğini ve sürdürmeyeceğini vurguladı.

Perşembe günü 2010 bütçesinin görüşüleceği Kongre'nin ortak oturumundan önce Obama, uzun vadeli bütçe öncelikleriyle ilgili yarın akşam açıklamada bulunacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?