banner39

Obama'dan Çin'e Dalay Lama jesti

Obama, Dalai Lama ile görüşmesini Pekin ziyareti sonrasına erteledi.

Arşiv 06.10.2009, 14:13 06.10.2009, 14:13
Obama'dan Çin'e Dalay Lama jestiDünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın, seleflerinin aksine, Washington'u ziyaret eden Tibet'in ruhani lideri Dalai Lama ile görüşmeyeceği açıklandı. Tibet bölgesinin özgürlüğü için 1950'lerden beri Çin'e karşı mücadele veren Dalai Lama, son 18 yılda Washington'a düzenlediği ziyaretlerde, ilk kez bir ABD Başkanı ile görüşemeden ayrılmış olacak.

ABD'li yetkililer, Başkan Obama'nın Kasım ayında Çin Lideri Hu Jintao ile yapacağı görüşmeye kadar beklemeyi düşündüğünü, Dalai Lama ile de Aralık'ta görüşebileceğini aktardı. Geçen ay Hindistan'ın Dharamsala şehrini ziyaret eden Obama'nın üst düzey danışmanı Valerie Jarret ve Dışişleri Bakanlığı Demokrasi ve Global İlişkiler Müsteşarı Maria Otero söz konusu kararı Dalai Lama'ya ilettiği, Obama yönetiminin Tibet'e bakışını izah ettiği belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Budist liderin sözcüsü Kate Saunders, "Bence, yönetim geleneği bozduğunun farkında. Ama belli ki bunun için gerekçeleri var ve Dalai Lama bu kararı kabul etti." dedi. Dalai Lama ile Obama yönetiminin, ABD-Çin zirvesinden sonra bir araya gelmeyi kararlaştırdığını belirten Saunders, bunun "büyük ihtimalle yıl sonuna kadar, muhtemelen Aralık'ta" gerçekleşeceğini söyledi.

Washington Post gazetesi pazartesi günkü sayısında, Obama yönetiminin, kritik dış, ekonomik ve çevresel politikalarda Çin'in desteğini kazanabilmek için, Tibetli temsilcilere, Obama-Dalai Lama görüşmesinin Pekin zirvesi sonrasına ertelenmesi yönünde baskı uyguladığını yazmıştı. (CİHAN)

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?