banner39

Obama'dan Erdoğan'a büyük jest

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan'ı Başbakanlık binasında ziyaret etti.

Arşiv 06.04.2009, 17:16 06.04.2009, 17:52
Obama'dan Erdoğan'a büyük jest

 

ABD Başkanı Barack Obama, önemli bir diplomatik jest yaptı, Ankara ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesini, Başbakanlık binasında gerçekleştirdi. Uluslararası ilişkilerde gelenek, Başbakanların, görüşme yapacakları Cumhurbaşkanlarının "ikamet ettikleri mekâna" ya da "çalışma ofislerine" gitmelerini öngörüyor.

Nitekim Türkiye'yi ziyaret eden pek çok Cumhurbaşkanı'na da bu protokol uygulanmıştı.

Oysa Obama bu uluslararası diplomatik geleneği bozarak, Başbakan Erdoğan'a bir jest yaptı. Görüşmeyi yapmak için Erdoğan'ı kalmakta olduğu otel ya da ABD Büyükelçilik binasına davet etmek yerine, kendisi Erdoğan'ın çalışma ofisine gitti.

 Görüşme sonrası Erdoğan şunları söyledi:

''Yarın İstanbul'da gerçekleşecek gezi ile dolu dolu bir programı tamamlıyoruz... Aramızda stratejik ortaklığımızın içeriğini değerlendirdik. Bölgesel konuları değerlendirdik. Afganistan, Irak gibi... Bunun dışında enerji konularını da görüştük. NATO'daki son gelişmeleri de değelendirme imkanı bulduk..."

Obama'nınaçıklaması ise şöyle:  

"Öncelikle bütün Türk hükümetine olağanüstü konukseverliği için teşekkür ediyorum... Sayın Başbakanı G 20'de tanıma fırsatı buldum ve tavrından etkilendim... Konuşmamda sürekli söylediğim gibi Türkiye stratejik ortak sadece terörde değil... Her iki ülkenin bölgenin ve tüm dünyanın refahını geliştirecek ilişkiler kuracağımızı düşünüyorum.''

Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?