banner39

Obama'dan ilk yorum: Olay trajik

Obama yine İsrail'i de Türkiye'yi de kızdırmayacak cümleler seçmeye çalıştı, net birşey söylemedi

Arşiv 04.06.2010, 08:21 04.06.2010, 15:30
Obama'dan ilk yorum: Olay trajik


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısını "trajik" olarak niteledi, bu olayın Orta Doğu barış çabalarının ilerletilmesi için bir fırsat da sunabileceğini söyledi.

CNN televizyonunda Larry King'in sorularını yanıtlayan Obama, İsrail'in, Hamas'ın yönetimi altındaki Gazze Şeridi'ne dair "meşru güvenlik kaygıları" olduğunu belirtti.

CNN'de bu akşam yayınlanacak program öncesinde kanalın internet sitesinde bazı bölümleri verilen röportajda Obama, İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasının, "insanların ekonomik fırsatlar peşinde koşmalarını önlediğini" ifade etti.

Gemi filosuna baskını "trajik bir durum" olarak niteleyen Obama, "Bu olayı, Orta Doğu barış sürecini ilerletmek için bir fırsat olarak kullanmaya ihtiyacımız var" dedi.

"TÜRKİYE'NİN DE TÜM BU SÜREÇTE OLUMLU BİR SESİ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

ABD Başkanı Barack Obama, şunları söyledi:

"Şu anda önemli olan, (bölgedeki) mevcut kördüğümden çıkmamız ve bu trajediyi (filo baskını) bir fırsat olarak kullanmamız. Böylece İsrail'in güvenlik kaygılarını nasıl karşılayabileceğimizi, ancak aynı zamanda da Filistinliler için fırsatlar açmaya nasıl başlayabileceğimizi, tüm ilgili taraflarla nasıl çalışabileceğimizi çözebiliriz. Tüm bu süreçte Türkiye'nin de olumlu bir sesi olabileceğini düşünüyorum. Bu trajedi üzerinde çalıştığımızda ve herkesi bir araya getirdiğimizde, İsrailliler ve Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayabilecekleri iki devletli çözüme nasıl ulaşabileceğimizi de çözebiliriz."

Başkan Obama, "gemi filosuna baskın konusunda İsrail'i kınamanın erken olup olmadığına" dair bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Tüm gerçekleri bilmeye ihtiyacımız var. Ancak İsraillilere, Filistinlilere ve bölgedeki tüm taraflara, statükonun sürdürülemez olduğunu söylemek için erken değil. Barışı sağlamak için on yıllardır çalışıyoruz, ama işlemiyor. Filistinlilerin gerçek fırsata sahip olduğu ve İsrail'in komşularının da İsrail'in meşru güvenlik kaygılarını tanıdığı ve kendilerini barışa adadıkları bir duruma sahip olmamız lazım."

banner53
Yorumlar (1)
memduh 11 yıl önce
Evet herkez barışa ölümüne sadık olmalı ve bunun için çaba göstermeli hatta bu uğurda ölümü bile göze almalı.İsarail ve Abdnin dışında herkez
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?