Obama'dan İran'a mektup açılımı

Guardian, yeni yönetimin İran ile buzları kırmak için bir mektup yollama hazırlığında olduğunu yazdı.

Arşiv 29.01.2009, 15:52 30.01.2009, 02:30
Obama'dan İran'a mektup açılımı

İngiliz Guardian gazetesinin özel haberine göre, Obama'nın seçildiği 4 Kasım tarihinden beri İran'a gönderilecek mektubun hazırlıkları sürüyor. Hazırlanan taslakları gördüğünü belirten Guardian  şöyle yazıyor: "Dışişleri Bakanlığı yetkilileri mektup için en az üç taslak hazırladı. Bunlarda İran'a, Washington'un İslami rejimi yıkmaya çalışmadığı, yalnızca tavrını değiştirmek istediği güvencesi veriliyor.

Guardian'ın haberinde, İran halkına hitaben yazılan mektubun, doğrudan ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney'e gönderileceği veya açık mektup olarak yayımlanacağı bildirildi.

Haberin devamında Dennis Ross'un da yakında İran özel temsilciliğine atanacağı belirtildi. Ross, Clinton döneminde Ortadoğu barış görüşmelerinde yer almıştı.

Guardian ayrıca olası bir mektubun başarısı konusunda Tahranlı bir siyasi gözlemciye, Said Leylaz'a danışmış. Leylaz mektuba güvenilmesi için yanında güvenlik garantileri verilmesi ve ekonomik yaptırımlardan da vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca hemen yanıt beklenmemesi gerektiğini, önce sistem içinde bu konuda uzun tartışmalar yapılacağını kaydediyor.

Kaynak: AjanslarYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?