banner39

Obama'dan Lübnan'a 'Hizbullah' uyarısı

Obama, Lübnan'da Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını öngören BM kararının uygulanması gerektiğini öne sürdü.

Arşiv 15.12.2009, 09:14 15.12.2009, 09:14
Obama'dan Lübnan'a 'Hizbullah' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da temaslarda bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile Beyaz Saray'da görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Obama, Süleyman ile BM'nin 1701 sayılı kararının uygulanmasını konuştuklarını bildirerek, bu doğrultuda ilerleme sağlandığını, ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini belirtti.

Görüşmede konuk cumhurbaşkanına, İsrail'e yönelik potansiyel tehdit oluşturan çok sayıda silahın Lübnan'a kaçırılmasına ilişkin endişelerini dile getirdiğini kaydeden Obama, "Silah kaçakçılığı ve diğer konularda (BM kararının) uygulanması, tüm tarafların çıkarınadır" dedi.

Obama, Cumhurbaşkanı Süleyman ile içinde İsrail'in olduğu her konuda anlaşamayabileceklerini, ancak bu konuları şiddetle değil, diyalog ve müzakerelerle çözmeye dair ortak taahhüdü paylaştıklarını söyledi.

ABD Başkanı, ayrıca ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumaya katkı sağlayabilmeleri için Lübnan ordusunun güçlendirilmesine yardım etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Konuk Cumhurbaşkanı Süleyman da İsrail'in ülkesine yönelik "tehdit"lerinden şikayet ederek, Obama'dan, İsrail'e güçlerini Şeba Çiftlikleri ile Gacar ve Kfar Şuba köylerinden çekmesi için baskı yapmasını istedi.

Süleyman, ABD'ye, askeri, ekonomik ve siyasi alanlarda ülkesine destek vermesi çağrısında da bulundu.


banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü