banner39

Obama'dan NATO'ya uyarı

ABD Başkanı Barack Obama'nın müttefiklerine bazı sert ve uyarıcı mesajları gündemde ön plana çıktı.

Arşiv 04.04.2009, 11:01 04.04.2009, 11:01
Obama'dan NATO'ya uyarı

NATO'nun 60. yıl dönümü zirvesi çerçevesinde Avrupa'da ilk ziyaret ve temaslarında bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın müttefiklerine bazı sert ve uyarıcı mesajları gündemde ön plana çıktı.

ABD yönetiminin yeni Afganistan stratejisini açıklarken, NATO müttefiklerinden Afganistan'da daha faal olmalarını ve katkılarını artırmalarını isteyen Obama, "El Kaide tehdidinin ABD'den çok Avrupa'yı hedeflediğinin görülmesi gerektiği" üzerinde ısrarla duruyor.

"Avrupalıların, Afganistan yükünü ABD'nin tek başına taşımasını beklememelerini" isteyen Obama, "Bu hepimizin ortak sorunudur. Ortak çaba gerektirir" dedi ve "El Kaide'nin ciddi bir terörist saldırıyı ABD'den ziyade Avrupa'da gerçekleştirme olasılığı çok daha yüksektir" uyarısında bulunuyor.

Obama, Fransa'nın Avrupa'daki olağanüstü önderlik rolünü selamlarken, son yıllarda Avrupalılar ile Amerikalılar arasındaki gerginlik ve sapmalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getiriyor.

Amerikalıların Avrupalı müttefiklerine karşı bazı rahatsız edici, kibirli tavırlarının ve Avrupa'daki Amerikan karşıtı sinsi hareketlerin ilişkilere verdiği zararlar üzerinde duran Obama, askeri yeteneklerini geliştiren bir Avrupa görme arzusu üzerinde durdu.

"Avrupa'nın patronu olma arayışında değiliz, Avrupa'nın ortağı olmanın yollarını arıyoruz" diyen Obama, "Avrupalılar savunma yeteneklerini ne kadar geliştirirlerse, ortak sorunlarımız karşısında o kadar sağlıklı ve uyumlu tepkiler gösterebiliriz" ifadesini kullandı.

Batı Avrupa basını, Obama'nın tavır mesajlarını yorumlarken, "eski ABD Başkanı George Bush dönemi gerginliğinin son bulduğu" yorumuna ağırlık veriyor, "Obama cazibesi"nden söz ediyor. Ancak bazı medya organları, ABD'nin yeni başkanına "temkinli yaklaşım" gereği üzerinde duruyor.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?