banner39

Obama'dan nükleere hayır, füze kalkanına evet

Nükleer silahsızlanma çağrısı yapan ABD başkanı, füze kalkanından ise vazgeçmiyor.

Arşiv 06.04.2009, 12:30 06.04.2009, 16:54
Obama'dan nükleere hayır, füze kalkanına evet

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Obama Çek cumhuriyetinin başkenti Prag'ta yaptığı konuşmada, nükleer silahların azaltılacağını, ABD'nin nükleer silahların yaygınlaştırılmasını yasaklayan anlaşmaya imza atacağını ve anlaşmağı göz ardı edenlerin ağır bir şekilde cezalandırılacağını açıkladı. Ancak Avrupa Hava Savunma Projesi'nden vazgeçmeyi düşünmediklerini sözlerine ekledi.

"Soğuk Savaş" bittikten sonra dünyanın nükleer tehlikesinin azaldığını kaydeden Obama, yine de hala bu tehlikenin tamamen ortadan kalkmadığını söyledi. ABD başkanı, nükleer silahların yaygınlaşmaması konusunda görüşmeler yapılmasına rağmen, gizli denemelerin yapıldığını ve yasak satışların gerçekleştiğini öne sürdü.

Obama ülkesinin nükleer denemeleri yasaklayan anlaşmaya imza atacağının da sözünü verdi. Anlaşma içerisinde Rusya'nın da bulunduğu 148 ülke tarafından imzalanırken, ABD, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Mısır, Endonezya ve Kuzey Kore gibi ülkeler anlaşmaya imza atmadı.

Obama Rusya ile ilişkilerin geliştirileceğini ve terör gruplarının nükleer silah elde etme çabalarının önleneceğini bildirdi.

Rus gazetelerinin iddiasına göre ise, Rusya ile ilişkilerde sorunlar yaşanmaya devam edecek. Çünkü ABD İran nükleer projesi ve Avrupa füze kalkanı konusunda geri adım atmayı düşünmüyor. Rus uzmanlar ABD'nin Rusya'yı nükleer silahlarının tamamından vazgeçirmeye çalıştığını öne sürüyor ve bunun Rusya açısından tehlikeli sonuçlar ortaya çıkaracağını, ülkenin güç kaybedeceğini düşünüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?