Obama'dan Palin'e 'rujlu' saldırı

Obama, rakip Cumhuriyetçi Partinin başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'i rujuna gönderme yaptı.

Obama'dan Palin'e 'rujlu' saldırı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, rakip Cumhuriyetçi Partinin başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'e gönderme yaparak, "domuza da ruj sürebilirsin ama hala domuz olarak kalacaktır" sözleri büyük tepki topladı.

Cumhuriyetçi Partili John McCain'e karşı, anketlerde önde giden ancak Palin'in ortaya çıkmasıyla 4 Kasımdaki ABD başkanlık seçimini garanti olarak göremeyen Obama, daha önce benimsediği saldırgan olmama yaklaşımını değiştirmişe benziyor.

Virginia'da seçim kampanyası konuşması yapan Obama, Palin'e "rujlu" bir gönderme yaptı ve "John McCain-Sarah Palin politikaları değişimi temsil etmiyor, sadece aynı şeyi farklı bir isimle çağırıyorlar. Bir domuza ruj sürebilirsiniz, ancak hala bir domuz olarak kalacaktır" dedi.

Obama, seçim kampanyasının başından beri, politikada yeni bir isim olmasını da kullanarak, Washington'a değişim getirme mesajını işliyor. Cumhuriyetçi Parti kongresinde ise McCain ve Palin, Washington'a değişimi asıl kendilerinin getireceği mesajını verdi.

Barack Obama, "ABD Başkanı George W. Bush'un politikalarına yüzde 90 destek vermiş bir adamdan (McCain) bahsediyoruz. Birisinin Bush'un politikalarına yüzde 90 oranında katılması ne demektir?" diye sordu. Obama, "bayat balığı, bir parça kağıda sarıp adına da (değişim) diyebilirsiniz. O balık yine de kokacaktır. Aynı eski şeyden yeterince tattık. Şimdi Washington'a gerçek değişim getirme zamanı ve ABD başkanlık seçiminde yapacağınız seçim de budur" dedi.

Palin'in ruju, Demokrat Parti içinde başka bir şekilde daha kullanıldı. Demokrat Parti Missouri Milletvekili Russ Carnahan, Joe Biden'ı bir konuşma öncesinde takdim ederken, Palin'in "ulusal hükümette ve dış politikada sıfır deneyim sahibi olduğunu" söyledi. Carnahan, "Bu gerçeğe hiçbir elbise giydirip sunmanız mümkün değil. Hatta çok fazla rujla bile olmaz" dedi.

Cumhuriyetçi Partililer ise, Obama'nın Palin'i hedef alan konuşmasının, değişim mesajına rağmen, "eski Washington tarzı saldırıları" benimsediğinin göstergesi olduğunu savundu. Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi sözcüsü Amber Wilkerson, "Sarah Palin'in reform yönündeki cesur geçmişine elbise giydirmeye ihtiyaç yok, ama Obama'nın yorumlarının tonunu biraz düşürmesinde fayda var" dedi.


Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2008, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER