banner39

Obama'dan Sarkisyan'a önemli uyarı

ABD Başkanı Obama, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sürecin ön koşulsuz ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Arşiv 07.10.2009, 17:31 07.10.2009, 17:31
Obama'dan Sarkisyan'a önemli uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Daha önce Türkiye'deki maça gelmek için şart koşan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'a Obama'dan uyarı geldi. Obam, Sarkisyan'a sürecin ön koşulsuz devam etmesi gerekitiğini aktardı.

14 Ekim'de Bursa'da yapılacak olan Ermenistan - Türkiye maçı yaklaşırken, iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda diasporanın fikrini almak için dünya turuna çıkan Sarkisyan, ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü. Obama sürecin ön koşulsuz ilerlemesi gerektiğini söyledi

Los Angeles'i ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Obama, Türk-Ermeni normalleşme sürecine desteğini yineledi. Edinilen bilgiye göre Obama, sürecin ön koşulsuz olarak, Karabağ sorununa bağlamadan ilerlemesi gerektiğini söyledi. 10 Ekim'de imzalanacağı belirtilen protokollere karşı büyük bir tepki gösteren diasporayı ikna amaçlı Ermenilerin yoğunlaştığı Kaliforniya eyaletinin en büyük kenti Los Angeles'te Ermeni kuruluşlarıyla toplantılar yapan Sarkisyan, ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı. ABD tarafının girişimi üzerine gerçekleşen görüşmede Obama, Türk-Ermeni sürecine destek verdi.

Obama'nın, Sarkisyan'ın Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için gösterdiği çabalara destek ifade ettiği belirtilen haberde şöyle denildi: "ABD Başkanı yine ABD'nin, Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin ön koşulsuz ve Karabağ sorununun çözüm sürecine bağlanmadan ilerlemesi gerektiği yönündeki resmi ABD tutumunu teyit etti." Bu arada, görüşmede Obama'ya sürece verdiği destekten dolayı teşekkür eden Sarkisyan, tüm dünyaya yayılmış olan Ermenilerin kaygılarının, Osmanlı tarafından Ermeni milletine uygulanan soykırım dikkate alındığında "doğal" olduğunu söyledi.

Türk basınında çıkan haberlerde, protokollerin 10 Ekim tarihinde İsviçre'nin Zürih kentinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan tarafından imzalanmasının beklendiği haberleri Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan tarfından doğrulanmadı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?