Obama'dan Yüksek Mahkeme'ye 'tecrübesiz' aday

ABD Başkanı Barack Obama'nın yargıçlık tecrübesi olmayan bir hukukçuyu Yüksek Mahkeme üyeliğine ataması bekleniyor

Obama'dan Yüksek Mahkeme'ye 'tecrübesiz' aday


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Beyaz Saray’a yakın kaynaklar ABD Başkanı Barack Obama’nın Yüksek Mahkeme’nin 112’nci yargıcı olarak kadın aday Elena Kagan’ı seçtiğini duyurdu. Kagan halihazırda ABD hükümetinin Yüksek Mahkeme’deki davalarında avukatlığını yapıyor.

Atama kararının kesinleşmesi halinde, Kagan Yüksek Mahkeme'nin en genç üyesi ve mahkeme kurulundaki üçüncü kadın olacak.

Bir ay süren incelemelerden sonra Obama’nın emekli olan Yargıç Paul Stevens’ın yerine Kagan’ı getirmeye karar verdiği ifade edildi. Obama’nın çevresinden isimler resmi açıklamanın bugün Kagan ve Obama tarafından Beyaz Saray’da yapılacağını söyledi.

Kagan, 50 yaşında saygı duyulan bir hukukçu. Geçmişte hükümetin her üç ayağında da çalışan Kagan, Harvard Hukuk Fakültesi’nin de ilk kadın dekanı. Ancak Kagan daha önce hiç yargıçlık deneyimi olmadığı halde bu pozisyona son 40 yıl içinde atanan ilk isim.

Öte yandan, çoğu konuda liberal değerlere sahip olarak görülen Elena Kagan, geçmişte zaman zaman Muhafazakarlarla da iş birliği yapmıştı. Bush yönetiminin devlet sırları ve terör zanlılarının askeri mahkemelerde yargılanmasını öngören politikalarına verdiği destek, liberal çevrelerde rahatsızlık yaratmıştı.

Yüksek Mahkeme'ye istediği üyelerin atanmasını sağlamak ABD başkanlarına ülke politikalarını yıllarca etkileme şansı veriyor; bu yüzden atamalar oldukça önemli görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39